M. El Baradey, Mısır Başbakanlığı’na atandı

Mısır’da Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından Muhammed El Baradey geçici olarak başbakanlığa atandı.

06 Temmuz 2013 Cumartesi, 20:07

  Muhammed El Baradey Kimdir?

Dr. Mohamed El Baradei , Birleşmiş Milletlerin bir parçası ve hükümetler arası bir organizasyon olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Genel Müdürüdür.Göreve 1 Aralık 1997 atandı ve 2005 Eylül’ünde üçüncü dönemi için tekrar atandı.

Dr. Mohamed El Baradei 1984’den beri UAEA Müdüriyetinde, Ajans’ın Resmi Danışmanlığı ve daha sonra Dış İlişkiler Yardımcı Genel Müdürlüğünü de içeren üst dereceli politik pozisyonlarda bulunan kıdemli bir personeldi.

Dr. Mohamed ElBaradei, avukat ve eski Mısır Baro Başkanı rahmetli Mostafa El Baradei’nin oğlu olarak 1942’de Mısır’ın Kahire şehrinde dünyaya geldi.1962’de Kahire Üniversitesi’nin Hukuk bölümünde mezuniyet derecesi ve 1974 yılında New York Üniversitesi Hukuk Okulu’nda Uluslararası Hukuk doktorası elde etti.

Kariyerine 1964 yılında Mısır Dışişleri Hizmetindeyken Mısır’ın Birleşmiş Milletlere Daimi Görevlerinde politik yükümlülük,yasal ve silah kontrolü konusunda New York ve Cenevre’de iki özel durum görevinde bulundu.1974 ten 1978 e kadar Mısır Dışişleri Bakanı’nın özel yardımcısı oldu.1980 senesinde Birleşmiş Milletler’e katılmak için Diplomatik Servis’ten ayrıldı ve Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nde Uluslararası Hukuk Programından sorumlu kıdemli üye oldu.

Diplomat ve Uluslararası Devlet görevlisi ve bilim adamı olan Dr. ElBaradei, özellikle uluslararası barış ve güvenlik; ve uluslararası kalkınma olmak üzere uluslararası organizasyonların çalışma ve işlemlerine oldukça aşina oldu.Uluslararası hukuk,uluslararası organizasyonlar,silah kontrolü ve nukleer enerjinin barışcıl kullanımı alanlarında geniş çaplı konferanslar verdi ve kendisi bu konularda çeşitli makale ve kitapların yazarıdır.Uluslararası Hukuk İşbirliği ve Uluslararası Hukukta Amerikan Toplumu dahil olmak üzere bir çok profesyonel derneğin üyesidir.

Ekim 2005’te Dr. El Baradei ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı “nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanılmasından sakınılması ve nükleer enerjinin mümkün olan en güvenli biçimde barışçıl amaçlar için kullanılmasını sağladıklarından, Nobel Barış Ödülüne layık görüldüler. Ayrıyeten çalışmaları karşılığında diğer bir çok ödül almıştır. Bu ödüller, Roosevelt Üniversitesinden Uluslararası Dört Özgürlüğü ödülü,  James Park Morton Bağlılık Ödülü ve Başarı Akademisi’nden Altın Plaket ödülleridir. Dr. El Baradei ayrıca New York Üniversitesi’nden doktora ve en yüksek Mısır nişanı olan Nil Bileziği dahil bir çok onur derecesi ve nişan sahibidir.

Dr. El Baradei anaokulu öğretmeni Aida Elkachef ile evlidir.Özel sektörde avukat olarak çalışmakta olan Laila isimli bir kızları ve televizyon bağlantılı stüdyo yönetmeni Mostafa isimli bir oğulları vardır ve her ikisi de İngiltere’nin Londra şehrinde yaşamakta ve çalışmaktı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz