Ankara’da Doğu Türkistan Protestosu

Çin’in 4 yıl önce yüzlerce Uygur Türk’ünü öldürmesi bugün Ankara’da protesto edildi.

06 Temmuz 2013 Cumartesi, 22:49

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesi üyeleri ile Alperen Ocakları üyesi bir grup, 4 yıl önce Urumçi’de yaşanan olaylar nedeniyle Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ne siyah çelenk bıraktı.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, 2009 yılında Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçi’de yaşanan olaylarda yaşamını yitirenleri andıklarını belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yıllardır Doğu Türkistan halkını asimile etmeye çalıştığını savunan Tümtürk, “Dört yıl önce bugün Doğu Türkistan’dan bir feryat yükselmiş ancak bu ses, bu feryat yine karşılıksız kalmış Doğu Türkistan halkı yine makus talihine yenilmiş, komünist Çin Devleti’nin inisiyatifinde ki ölüm kalım savaşında yalnızlığın tutsağı olmuştur” dedi.

“Doğu Türkistan’ı ve insanlığı kurtarmak için harekete geçiniz”

Geçen 4 yıllık sürede, durumun hiç değişmediğini yaşananların endişe verici bir boyuta ulaştığını ifade eden Tümtürk, “Doğu Türkistan’da yaşanan şiddet olayları ve çatışma ortamı yine Uygur halkının yok olmasına yönelik bir eylemden başka bir şeye hizmet etmemektedir. 1949 yılında komünist Çin tarafından işgal edilen vatanımız Doğu Türkistan, aradan geçen yarım asırdan fazla süredir Çin Halk Cumhuriyeti’nin sistematik ve planlı soykırımına yokluk içinde ve yok olmamak adına direnmektedir” diye konuştu.

Tümtürk, zulme uğrayan Uygur halkına sahip çıkılmasını istedi.

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Serkan Tüzün de Müslümanların, Doğu Türkistan’dan yükselen feryatlara kulak vermesi gerektiğini söyledi.

Tüzün, “Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi kimse yalnız ve sahipsiz zannetmesin. Gün gelir Türkler için ikinci bir Çin Seddi yapmak zorunda kalırsınız” ifadesini kullandı.

Açıklamaların ardından, güvenlik güçlerinin izin verdiği bir grup, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önüne giderek siyah çelenk bıraktı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz