Mursi Yanlılarına Ateş Açıldı !

Mısır’da darbe sonrasında gerginlik en üst seviyede. Bugün Mursi taraftarlarının üzerine güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonrasında 4 kişinin hayatını kaybettiği söyleniyor.

05 Temmuz 2013 Cuma, 18:40

Mısır’da bulunan Radikal gazetesi muhabiri Fehim Taştekin’in bölgeden bildirdiklerine göre, Mısır’da önceki gün gerçekleşen askeri darbenin ardından bu sabah silahlı çatışmalar yaşandı. ‘Ret cuma’sında Müslüman Kardeşler istediği kalabalığı toplayamadı. Müslüman Kardeşler’den Hasan El Şakavi bir göstericiye ‘Kaybettik tamamen kaybettik’ ifadelerini kullandı.

Mursi taraftarları Adeviye’ye geliyor

Kahire’de gelişmeleri izleyen CNN TÜRK muhabiri Kenan Şener, Adeviye Meydanı’nda Mısırlıların kadınlı-erkekli toplanmaya başladıklarını, ordunun müdahalesine karşı da barikat oluşturduklarını görülüyor. Ordu birliklerinin gelişmeleri uzağından izlediği Adeviye Meydanı çevresinde Müslüman Kardeşler taraftarları, baret ve demir çubuklarla kendilerini korumaya dönük tedbirler aldı.

4 KİŞİ ÖLDÜ İDDİASI

Mısır’ın başkenti Kahire’de güvenlik güçlerinin Mursi yanlılarına ateş açtığı bildirildi. Ajanslar, olayda üç göstericinin öldüğünü belirtti.

Açılan ateşte çok sayıda kişinin de yaralandığını bildiren uluslararası haber ajansları, göstericilerin devrik lider Muhammed Mursi’nin gözaltına alınmadan önce kaldığı Cumhuriyet Muhafızları kışlasına yürümek istemesi üzerine bölgede tansiyonun yükseldiğini ifade etti.

AFP, “Vatan hainleri!” ve “Bizim cumhurbaşkanımız Mursi!” diye bağırarak, dikenli telli bariyerlere doğru ilerleyen yüzlerce gösterici ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada üç protestocunun vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

AFP muhabiri, çatışmanın, bir Mursi taraftarının kışlanın ön cephesindeki dikenli tele devrik liderinin posterini asmak istemesi üzerine çıktığını bildirdi. Mursi yanlısının ateş açılmadan önce Cumhuriyet Muhafızları tarafından iki kez uyarıldığını belirten muhabir, protestocuların olduğu taraftan da kurşun sıkıldığını söyledi.

AA’nın haberine Mısır’da Cumhuriyet Muhafızları’nın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlısı göstericilere açtığı öne sürülen ateşte, 4 kişi öldüğü belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Mursi’nin tutuklu olduğuna inanılan Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde toplanan kalabalığa askeri binadan ateş açıldı. Açılan ateşte ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralananların da olduğu ancak kesin sayının henüz belirlenemediği ifade edildi.

Öte yandan Mısır ordusundan yapılan açıklamada, askerlerin göstericilere karşı gerçek mermi kullandığı yönündeki iddia yalanlandı.

ORDUDAN YALANLAMA

Göstericilerin üzerine ateş açıldığı iddialarına ordudan yalanlama geldi.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Mısır ordusu, Sina havaalanına yapılan saldırının ardından Süveyş ve Güney Sina’da olağanüstü hâl ilan etti.

Devlete ait bağlı El Ahram gazetesinin haberine göre, Mısır ordusu El Ariş’teki bir havaalanına düzenlenen silahlı saldırının Süveyş ve Güney Sina bölgelerinde olağanüstü hâl ilan etti.

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bu sahah ayrıca ordu kontrol noktaları ve bir polis merkezine roketatar ve makineli tüfeklerle eş zamanlı saldırılar düzenlenmişti.

AFP’ye konuşan sağlık yetkilileri, Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El Gura köyündeki ordu kontrol noktasına açılan ateşte bir askerin hayatını kaybettiğini, iki askerin de yaralandığını söyledi. Güvenlik kaynakları, militanların Refah sınır kasabasındaki bir polis merkezine ve askeri istihbarat birimlerine de saldırı düzenlediğini belirtti. AFP, saldırıların “İslamcı militanlar” tarafından düzenlendiğini bildirdi. Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin önceki gece ordu tarafından devrilmesinin ardından çok sayıda militan örgüt misilleme tehdidinde bulunmuştu.

AFRİKA BİRLİĞİ’NDEN YAPTIRIM GELDİ

Bu arada Afrika Birliği’nin önceki gece yapılan askeri müdahalenin ardından Mısır’ın üyeliğini askıya aldığı açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz