Doğu Türkistan’da Oruç Yasağı

Çin’in Türk-İslam karşıtı politikaları her geçen dakika artıyor. Ramazan ayında 18 yaşının altındaki Türklere oruç yasağı geldi.

05 Temmuz 2013 Cuma, 20:45

Müslümanlar Ramazan ayına hazırlanırken, Çin’in kuzeybatısında yaşayan halk yine Ramazan’da bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacak. Çin her yıl, özellikle Ramazan ayında Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayarak zulüm yapıyor. Bu yıl da Doğu Türkistan’da (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) 18 yaş altı öğrencilerin oruç tutmasını yasakladı.
Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilşat Raşit, Çin otoritelerinin ailelerden, çocuklarının oruç tutmayacağına yönelik söz ve garanti istediklerini açıkladı.

Çin makamlarının, tatil için Doğu Türkistan’a dönen Uygurlu Müslüman öğrencilere yönelik kısıtlamalarına göre, öğrenciler oruç tutamayacak ve dini aktivitelere katılamayacak. Kurallara uymayan öğrenciler cezalandırılacak.

Çin aileleri ispiyonculuğa sürüklüyor
Raşit, bölgedeki halkın 10′ar ev olmak üzere gruplara ayrıldığını ve bu kişilerden oruç tutanları ispiyonlamalarının istendiğini belirtti.

Çin’in ispiyon uygulamasına göre, eğer bu 10 evden tek bir çocuğun oruç tuttuğu ortaya çıkarsa, 10 aile birden ceza ödeyecek. Çin buna, “10 hane garanti sistemi” adını vermiş.

Hotan bölgesinde dini işlerle ilgilenen yetkililer de Uygurlu öğrencilere uygulanacak olan oruç yasağını doğruladı.

Geçen yıl da yasaklamışlardı
Geçen yıl da bölgede devlet memurları ve öğrencilerin Ramazan’da oruç tutması yasaklanmıştı.
Yasaklama genelgesinde, “Komünist Parti kadrolarının, devlet memurlarının (emekliler dahil) ve öğrencilerin Ramazan ayına özgü dini faaliyetlerde bulunması yasaklanmıştır” denildi.

Genelgede yasakların “Ramazan boyunca toplumsal istikrarın sağlanması amacıyla getirildiği” ileri sürüldü.
Camiye girmeyi yasakladılar

Geçen yıl Uygur halkına getirilen “Ramazan kısıtlamaları” kapsamında öğrencilerin Ramazan boyunca camiye gitmeleri de yasaklanırken, fitre ve zekât verilmesinin önü de kesildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz