AKP’den Müslüman Kardeşlere 2 Milyar Dolar

AKP Hükümeti geçtiğimiz iki yıl içinde Mısır’da Müslüman Kardeşler’e yaklaşık 2 milyar dolarlık yardım yapmış.

05 Temmuz 2013 Cuma, 13:14

 

2011 yılında ise Türkiye bütçesi 232,2 milyar TL’ydi.

2011 bütçesi baz alındığında Müslüman Kardeşler’e yapılan yardım Türkiye bütçesinin yaklaşık yüzde birine denk geliyor.

 

MEHMET ŞİMŞEK TWİTTER’DAN YANITLADI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mısır’a 2 milyar dolarlık yardımla ilgili olarak dün twitter’dan şu mesajı paylaştı;

Adsız

BABACAN DA AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz aylarda Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) düzenlediği “Küresel Ekonomideki Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi” toplantısında konuşan Ali Babacan, Mısır’a 2 milyar dolar destek olduklarını, bunun 1 milyar dolarını gönderdiklerini, kalanının Eximbank kanalıyla bu ülkede Türk şirketlerinin görev alacağı altyapı projeleri için harcanacağını söylemişti.

Ali Babacan, “Türkiye artık yardım veren ülkeler listesinde. Geçen yıl devlet bütçesinden hibe anlamında yurt dışına gönderilen kaynak 1 milyar 300 milyon dolara ulaştı. Bunlarda krediler yok. Gönüllü kuruluşların da yardımlarını topladığımızda 2,5 milyar dolarlık rakamdan bahsediyoruz. Geçmişte çok küçük rakamlar için dışarıdan destek için çabalayan bir ülke, rahatlıkla destek veren bir ülke haline geldi” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN MURSİ

 

WSJ MASAYA YATIRDI

WSJ, Türkiye’nin Mursi hükümetinin çöküşü konusundaki “tedirginliği”nin “ideolojik yakınlık yanısıra pratik yatırımlar”dan kaynaklandığını savunduğu haber analizinde Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılından bu yana Mısır ekonomisini destek amacıyla 2 milyar dolarlık yardım paketi dahil, bir dizi önlem önerdiğini belirtti.

Bu çerçevede vize kısıtlamalarının kaldırılmasının görüşüldüğünü, ortak deniz tatbikatları yapıldığını, Mursi’ye Mısır’ın kurumlarını reform etmeye yardım amacıyla önde gelen yetkililer ve işadamları gönderildiğini anlatan gazete, Başbakan Erdoğan’ın 2011’de Kahire’yi ziyaret ettiğinde Müslüman Kardeşler tarafından “siyasi bir rol model” olarak övüldüğüne dikkat çekti.

2 Yorum

  1. ÜZEYİR ŞENGÜN

    05 Temmuz 2013 at 21:30

    KİMİN PARASINI KİME GÖNDERİYORLAR KİME SORMUŞLARDA YARDIM GÖNDERİYORLAR MÜSLÜMAN KARDEŞLERDEN BANA NE ÇOK YARDIM SEVERLERSE CEPLERİNDEN GÖNDERSİNLER HEPSİ KANUN KADAR ZENGİNLER BENİM ÇOCUKLARIMIN RISKINI ELALEME GÖNDERMEYE NE HAKLARI VAR BU DÜNYADA HESAP SORAMIYORUZ AHİRETTE İKİ ELİM YAKALARINDA OLACAK BUNLARIN HERKEZ AFFETSE SON KİŞİ BEN OLSAM ASLA HELAL ETMEYECEM TAYYİP VE HÜKÜMETİNİ ALLAH BU ÜLKEYİ BİRKURUŞ KİM ZARAR ETTİRDİYSE KÖPEK GİBİ SÜRÜM SÜRÜM SÜRÜNDÜRSÜN İNŞALLAK O PARALAR ÇOCUKLARINDAN ÇIKSIN DERMENSIZ HASTALIĞA YAKALANSINLAR ONLARINDA KARŞISINDA ERİSİN ELLERİNDEN BİRŞEY GELMESİN VİJDAN AZABIYLAN GEBERSİNLER İNŞALLAH BU YOKSUL HALKIN PARASINI NASIL YEDİRİYORLAR İNSANLAR PAZARLARDAN ARTIK TOPLAYIP YİYORLAR BUNLAR SALTANATLIK SÜRÜYORLAR SANAYİ BAKANI ASKERİ ÜCRETİN COK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR KİRALAR BİLE ASKERİ ÜCRETKADAR AMA ONUN HABERİ YOK SANKİ REZİL İNSANLAR

  2. neslihan

    05 Temmuz 2013 at 23:15

    Üzeyir bey size katılıyorum ve hakkımı helal etmiyorum.Ben zarar ederken bile devlet vergini vereceksin,bağkurunu yatıracaksın diye bana baskı uygularken bende aldıklarını üstelik hibe olarak vermelerini hazmedemiyoru.Kendi ülkesinde insanlar açlıktan kırılırken yazık çok yazık,başımıza bunları getirenlerede benim param geçiyorsa haram olsun

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz