Acil Çağrı / The Call

“Acil Arama”, acil operatörlerinin yaşadıklarına ilk defa ışık tutan gerilim düzeyi iyi bir yapım

05 Temmuz 2013 Cuma, 11:07


Kimi zaman çok sıkıldığımızda, bazen aklımıza ölüm düşüncesini getirdiğimizde ya da sığınacak, bizi koruyacak birisine ihtiyaç duyduğumuzda bir ses bizi hayata bağlar. O sesle yalnız olmadığımızı, korkacak bir şeyin olmadığını veya kimi sorunları çözmenin düşündüğümüzden daha kolay olduğunu görürüz.

Çoğunlukla bizi hayata bağlayan o sesin sahibi yakınımızdaki biri olsa da, yaşamın içinde hiç de hoş olmayan kimi hadiselerde tanımadığımız, telefondan gelen bir ses hayatla aramızda bir köprü kurar. Richard D’Ovidio’nun senaryosunu yazdığı, Brad Anderson’un yönettiği The Call/ Acil Arama insanların çoğunlukla polise ihtiyaç duyduğu kimi anlarda aradığı telefonun diğer ucunda bulunan işte o kişilere kamerayı çeviriyor.

Los Angeles’ta acil arama bölümünde operatörlük yapan Jordan Turner (Halle Berry) işinin başında normal sayılacak bir gece geçirirken genç bir kızın (Evie Thompson) aramasıyla her şey değişir. Ailesi evde olmayan kızın evine bir yabancı (Michael Eklund) girmektedir. Jordan hemen bir devriye ekibi adrese yönlendirir. Ancak Jordan’ın yaptığı bir hata sonucu yabancı kızı saklandığı yerde bulur.

Aradan altı ay geçer ve Jordan artık acil aramalara bakamamaktadır. Onun yerine yeni gelen adayları eğiten Jordan çaylak bir operatör olan Brooke’un (Jenna Lamia) aldığı çağrıya şahit olur. Casey Welson (Abigail Breslin) adında genç bir kız alışveriş merkezindeyken kaçırılmıştır. Bir arabanın bagajında olan Casey yardım isterken Jordan olaya müdahale eder ve Casey’i yönlendirmeye başlar..

 

Senarist Richard D’Ovidio’nun eşi Nicole bir gün televizyonda acil durum operatörlerinin hayatını anlatan bir programı izledikten sonra yapılan işin zorluğundan kocasına bahsedince Acil Arama’nın ana fikri ortaya çıkmış. D’Ovidio daha sonra genelde operatörlerin kadın olmasından dolayı filmi iki kadın üzerine kurmaya karar vermiş.

Ünlü televizyon dizisi Fringe ve Transsiberian, The Machinist- Makinist gibi filmlerinden tanınan Brad Anderson’un yönettiği Acil Arama düşük bütçeli, çoğunlukla bir santral odası ve otoyolda geçen bir gerilim. Ancak mekânların azlığına, bütçenin 13 milyon dolar gibi Hollywood’da çoğu oyuncunun aldığı ücretten düşük olmasına karşın Acil Arama gerilim dozunu oldukça iyi tutturuyor.

En son Vanishing on 7th Street/ Kıyamet Gecesi filmiyle sinemaseverlerle buluşan ve pek de olumlu eleştiri almayan Brad Anderson bu sefer şeytanın bacağını kırmış gibi. Tabii diğer yandan Halle Berry’nin oyunculuğu da göz dolduruyor.

Acil Arama Hitchcock’tan Eli Roth’a pek çok gerilim ustası yönetmene göndermelerde bulunan bir yapım. Ancak onu esas anlamda önemli kılan ilk defa acil durum operatörlerine kamerayı çevirmesi. Onların olaylara nasıl tanık oldukları, işlerini ne zorluklarda yaptıkları ve tıpkı bir doktor gibi konuştukları kişiyle duygusal bağ kurmadan olayların üstesinden gelmeye çalışmaları anlatılıyor.

Gerilim ve aksiyon düzeyinin iyi kotarıldığı, başroldeki Halle Berry ve Abgail Breslin’in kimyalarının oldukça tuttuğu Acil Arama gerilim filmlerini sevenlerin hoşlanacağı bir yapım. Ayrıca filmin devamının da çekilmesi için yapımcıların anlaştığı söyleniyor.

 

ACİL ÇAĞRI / THE CALL

Yönetmen: Brad Anderson

Senaryo: Richard D’Ovidio

Görüntü Yönetmeni: Tom Yatsko

Oyuncular: Halle Berry, Abigail Breslin, Morris Chestnut, Michael Eklund

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz