Resepsiyonda Gerginlik!

ABD’nin milli gün resepsiyonunda ABD-Türkiye gerginliği en üst noktaya çıktı. Bakan Bağış’a ‘yalancı’ diye bağırdılar.

04 Temmuz 2013 Perşembe, 13:18

ABD Büyükelçiliği’nin Milli Gün resepsiyonu, ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone ile AB Bakanı Egemen Bağış’ın “söz düellosuna” sahne oldu.

ABD Büyükelçisi konuşmasında demokrasiye ve özgürlüklere vurgu yaptı. Özellikle ifade özgürlüğü, barışçı toplanma özgürlüğüne, hatta sosyal medyanın özgürlüğüne ağırlık veren Amerikalı Büyükelçi, bu vurguları gerek ABD Başkanları, gerekse Mustafa Kemal Atatürk’ten yaptığı alıntılarla destekledi. ABD Başkanı Barack Obama’dan da bir alıntıya konuşmasında yer verdi.

Bakan Bağış’ın konuşması da Amerikalı elçinin konuşmasına “yanıt niteliğinde” oldu. Ve Bakan Bağış da Ricciardone’ye yanıtlarını yine ABD Başkanları ve Mustafa Kemal Atatürk’ten yaptığı alıntılarla destekledi. Amerikalı elçi, Obama’dan alıntı yaparken, Bakan Bağış da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan alıntı yaptı.

İşte Amerikalı Büyükelçi ve Türk Bakan’ın resepsiyondaki “söz düellosu”…

ABD BÜYÜKELÇİSİ “ÖZGÜRLÜKLER EBEDİYETE KADAR DESTEKLENMELİ” DEDİ: “Bağımsızlık gününde, Amerikalılar özgürlükleri kutluyor ve özgürlüğün ebediyede kadar desteklenmesi konusunda kararlılığı vurguluyor. Bir Cumhuriyet olarak bağımsızlığımızı ilan etmemizden 237 yıl sonra, ne kadar provokatif, mevcut sisteme yönelik ne kadar eleştirel olursa olsun, hala düşünce bağımsızlığımızı kutluyoruz…”

BAKAN BAĞIŞ “ÖZGÜRLÜKLERE SAYGILIYIZ” DEDİ:  Ricciardone’nin özgürlüklere vurgu yapan sözlerine karşılık ise Bakan Bağış “Sayın Büyükelçinin de vurguladığı gibi, biz insanların görüşlerine, fikirlerine önem veriyoruz” yanıtını verdi.

AMERİKALI ELÇİ, KENNEDY’DEN ALINTI YAPTI: ABD Büyükelçisi, eski Başkan Kennedy’den alıntı yaptı; “Hoşa gitmeyen gerçekleri, yabancı fikir ve felsefeleri, ve rekabetçi değerleri, Amerikan Halkına göstermekten korkmayız. Halkının gerçekleri ve yanlışları açık bir ortamda ayırt etmesinden korkan bir ulus, kendi halkından korkan bir ulustur….”

BAKAN BAĞIŞ, THOMAS JEFFERSON’DAN ALINTI YAPTI: Ricciardone ABD eski Başkanı Kennedy’nin alıntı yaparken, Bağış da eski Başkanlar’dan Thomas Jefferson’un sözüne atıf yaptı; “Seçim sandıkları, kurşunlardan daha güçlüdür- The ballot is stronger than bullets”

AMERİKAN ELÇİSİ GEZİ OLAYLARINA ATIF YAPTI: “Sizin dostunuz ve müttefikiniz olarak, tüm siyasi ve sosyal kesimlerden Türk halkını büyük dikkat ve saygıyla dinliyoruz. Ve, ikametgahımın penceresinden Kuğulu ve Kennedy caddesindeki kalabalıkları dinlediğimde, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal’in sözlerinin yankısını duyuyorum..”

BAKAN BAĞIŞ: “TÜRKİYE EN DEMOKRATİK DÖNEMDE”: Ricciardone’nin isim vermeden Gezi protestolarına atıf yapmasına karşılık, Bakan Bağış da Türkiye’nin “en demokratik dönemini yaşamakta olduğunu” söyledi. Bağış, “Türkiye bu süreçte fikirlerin en özgürce ifade edildiği, en demokratik ve en çağdaş dönemini yaşamaktadır. Şiddet içermeyen her türlü düşünceye açığız.”

AMERİKAN ELÇİSİ ATATÜRK’TEN ALINTI YAPTI: ABD Büyükelçisi, Gezi olaylarından isim vermeden bahsettiği konuşmasında, Atatürk’ten şu alıntıyı yaptı; “Fikir cereyanları, cebir ve şiddet ve kuvvetle reddedilemez. Bilakis, takviye edilir. Buna karşı en müessir çare, gelen fikir cereyanına mukabil fikir cereyanı vermek, fikre fikirle mukabele etmektir. “

BAKAN BAĞIŞ DA ATATÜRK’TEN ALINTI YAPTI: Ricciardone Atatürk’ten alıntı yaparken, Bakan Bağış’ın da Atatürk’ten alıntı yapması dikkat çekti;”Millete efendilik yoktur. Hizmet vardır. Bu millete hizmet eden, onun efendisi olur…”

AMERİKALI ELÇİ, OBAMA’DAN ALINTI YAPTI: Ricciardone konuşmasında Başkan Obama’nın Branderburg’da yaptığı konuşmaya da atıfta bulundu; “Bizimle aynı fikirde olmayanları dinlemek, gücümüzü nasıl kullandığımız ve onu nasıl sınırlandırmamız gerektiğini açıkça tartışabilmek; hükümetin her zaman bireye hizmet etmek için varolduğunu, ve bunun tersinin mümkün olmayacağını hatırlamak gibi, tüm demokratik hükümetlerde hepimizin karşılaştığı zorlukları kabul etmeliyiz.”

BAKAN BAĞIŞ, BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN ALINTI YAPTI: Ricciardone’nin Başkan Obama’dan alıntı yaparken, Bakan Bağış da Başbakan Erdoğan’dan alıntı yaptı; “Fikrinden endişesi olmayan fikir özgürlüğüne karşı çıkmaz; inancından şüphesi olmayan inanç özgürlüğüne karşı çıkmaz. Şiddet içermedikçe ve şiddet çağrısı yapmadıkça her türlü düşünceye her zaman açığız”

DAVETLİ “YALANCI” DİYE BAĞIRDI
Resepsiyonda da Gezi olaylarının etkisi sürdü. ABD Büyükelçisi Riccardione’nin Ankara’da eylemlerin merkezi olan Kennedy Caddesi’ni örnek gösterip “caddeden geçerken Atatürk’ün sözlerini okudum” sözlerine AB Bakanı Egemen Bağış, eski ABD Başkanı Thomas Jefferson’dan bir alıntı yaparak “Sandık her zaman kurşundan daha güçlüdür” dedi. ABD Büyükelçisi yoğun alkış alırken Bağış’ı çok az davetli alkışladı. Bağış’ın konuşması sürerken daha önceki resepsiyonların aksine bir ilk yaşanarak bir davetlinin birkaç kez “yalancı” diye bağırmasıyla soğuk rüzgarlar esti.

Bakanlardan yoğun katılım

ABD’nin TBüyükelçiliği’ni dinlettiği iddialarının gündemde olduğu günlerde resepsiyona yoğun katılım olması da dikkat çekti. Resepsiyonda Bağış’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldı. CHP’den üç genel başkan yardımcısı Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu ve Faruk Loğoğlu’nun katıldığı resepsiyonda MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural tarafından temsil edildi.

Guardian Gazetesinde çıkan, Londra’da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinin dinlendiği yönündeki haberlerin ardından Haziran ayı içindeki İngiliz Milli Günü resepsiyonuna hükümetten hiçbir bakan katılmamıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz