İsveçli gazeteci: Türkiye’yi mahkemeye vereceğim

Eylemler esnasında Taksim’de fotoğraf çekerken tutuklanan ve şiddet gören İsveçli Gazeteci Sarah Olsson, Türkiye’yi mahkemeye vereceğini açıkladı.

04 Temmuz 2013 Perşembe, 09:53


İsveç’in Nyköping şehrinde yaşayan Sarah Olsson, cumartesi günü Taksim’de gezerken göstericilerin resimlerini çekmek istediğini bu arada polisin kendisini yere yatırarak gözaltına aldığını belirterek “Ben Taksim’de bulunuyordum. Göstericileri görünce gazeteci olarak resim çekmeye başladım. Polis göstericilere müdahale etti. Plastik mermiler havada uçuyordu. Yanımda bulunan arkadaşımın elini bırakınca polis birden beni yere yatırdı ve insanların arasında gözaltına alındım. Üç gün nezarette kaldım. Türk devleti benim özgürlüğümü kısıtladığı için bu işin peşini bırakmayacağım ve mahkeme yoluyla hakkımı arayacağım. Eve gider gitmez, maillerim ve Facebook mesajlarıma baktıktan sonra Türk hükümetinin kendi halkı ve turistlere nasıl davrandığını tüm dünyaya duyuracağım. Sınır dışı edilirken bana 1 yıl Türkiye’ye girememe cezası verdiler, ama ben cezaya bakmadan en kısa zamanda yine İstanbul’a döneceğim. Gözaltında olduğum sürede ailem ve arkadaşlarım beni çok merak ettiler ve endişe duydular. Türk hükümeti bunun hesabını verecek” dedi.

Sarah Olsson’un Türk avukatı Burak Mengü, polisin Başbakan Erdoğan’a hakaret suçundan gözaltına aldığını ancak mahkemenin Sarah Olsson’un Türkçe bilmediğini ve başbakana hakaret edemeyeceğini göz önüne alarak serbest bıraktığını söyledi. Sarah Olsson, nezarette bulunduğu süre içinde istediği zaman tuvalete gitme ve su içme hakkı tanınmadığını belirterek, Türkiye’yi insan hakları mahkemesine şikayet edeceğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz