Dolardaki Artış Durdurulamıyor

Dolar 2 TL’ye dayandı…Tarihinin en yüksek seviyesine çıkan doların daha da yükselebileceği konuşuluyor. Piyasalar tedirgin…

04 Temmuz 2013 Perşembe, 15:50

ABD piyasalarının kapalı olmasına rağmen, iç piyasada dolar 1.9610 TL’ye yükselerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Dolarda 28 Mayıs’tan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 6 oldu.

Enflasyonun beklentilerin çok üzerinde açıklanması ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) izlediği gevşek para politikasının sayılı günlerinin kaldığı beklentisiyle dün de sert bir biçimde yükselen kur ve faizde bugün, Haziran ayı reel efektif döviz kuru endeksi ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor.

Dış piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) bugünkü toplantı sonrasında önemli bir politika değişikliği beklenmezken, Başkan Mario Draghi siyasi krizin yaşandığı Portekiz’de ve bazı euro bölgesi ülkelerinde tahvil getirilerinin yükselmesi nedeniyle daha destekleyici yönde açıklamalarda bulunabilir.

Küresel piyasalarda dolar para birimleri sepeti karşısında bugün yaklaşık beş haftanın en yüksek seviyesinde işlem görerek, Avrupa Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısı ve ABD’de yarın açıklanacak istihdam verileri öncesinde yatay seyir izledi.

Öte yandan bankacılar, haftanın en önemli verisinin ise yarın açıklanacak tarım dışı istihdam olacağını söylüyorlar. ABD tarım dışı istihdam verisi, Fed’in para politikasına dair izleyeceği yol konusunda belirsizliği azaltması nedeniyle bu ay yakından izleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz