Uzun Tutukluluk Sürelerine Son

Anayasa Mahkemesi’nden devrim niteliğinde karar.

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 00:51

Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kriterleri ışığında uzun tutukluluk ve uzun yargılamalara bireysel başvuru yolunu açtı. AYM, uzun tutukluluk ve uzun yargılama konusunda adli suçluların yaptığı dört başvuruyu ilk kez kabul etti ve ihlal olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkemenin geçen hafta aldığı ilke kararının çok önemli olduğunu söyledi. İlke kararı gereği, uzun tutukluluk ve yargılamalarla ilgili bireysel başvuruda bulunabilmek için davanın kesinleşmesi şartının aranmayacağını vurgulayan Kılıç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) konuyla ilgili kriterlerinin aynen kabul edildiğini bildirdi.

Kılıç, uzun tutukluluk ve yargılama konusunda AİHM’nin verdiği kararlarla uyumlu hareket edileceğini kaydetti.

NE ANLAMA GELİYOR
Sanıklar artık uzun tutukluluk sürelerine itiraz edebilecekler. Böylece yargılama aşamasında olan Ergenekon gibi davalardan uzun yıllardır tutuklu kalan isimlerin itiraz hakkı geliyor. Ergenekon davasında en çok eleştirilen konulardan birisi tutukluluk hallerinin uzamasına rağmen, mahkemenin nihai kararını vermemesiydi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz