Roj TV’de Önemli Gelişme

Danimarka yıllardır göz yumduğu Roj Tv’yi sonunda kapattı, 1.7 milyon TL’lik ceza kesti.

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:58

Danimarka’da Kophenhag Eyalet Mahkemesi, Roj Tv davasında, aralarında PKK ile aynı çizgide yayın yapan MMC, Nuçe ve Roj TV’nin yayın lisanslarını iptal etti, kanalların bağlı bulunduğu Mezopotamya şirketine ise 5 milyon kron (1.7 milyon TL) ceza kesti.

Karara itiraz hakkı bulunurken, itiraz edebilmek için de 5 milyon kron para cezasını ödemesi ya da bir teminatta bulunulması gerektiği belirtildi.

Danimarka’da bir basın kuruluşuna verilen en yüksek ceza olarak değerlendirilen karara şirketin itiraz hakkı bulunuyor. Ancak, itiraz edebilmek için de 5 milyon kron para cezasını ödemesi ya da bir teminatta bulunması gerektiği belirtildi.

2 HAFTALIK İTİRAZ SÜRESİ
İki hafta içerisinde itiraz edilmemesi durumunda MMC, Nuçe ve Roj TV’nin yayın lisansları iptal edilmiş olacak. Şirketin yetkililerinden Amed Dicle, itiraz konusunda neler yapılacağını avukatların netleştireceklerini belirterek, “İki hafta içerisinde itiraz edilmezse televizyonlarımızın yayınları duracak. Savcılık, şirketlerin tamamen kapatılması yönünde görüş bildirdi. Mahkeme ise verdiği bu kadar yüksek para cezası ile aslında savcılığın kararını onaylamış bulunuyor” dedi.

Ahmet Dicle, söz konusu kararın 2012’de verilen karardan daha ağır olduğunu da vurgulayarak, “Bir süredir Mezopotamya Brodcasting’in hesapları dondurulmuştu, farklı engellemeler de vardı. Şu anda yayın lisansımız iptal edildi. İki hafta içerisinde itiraz edilmesi ve aynı zamanda para cezasının ödenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz