Ordu Yönetime El Koyabilir !

Mısır’da her an darbe olabilir…

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 17:16

SON DURUM
Mısır’da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik mühletin ordunun verdiği süre TSİ 17.30’da doldu. Sürenin dolmasından kısa süre sonra Mursi, tüm partilerin uzlaşmasıyla belirlenecek bir geçici koalisyon hükümeti kurulmasını önerdi. Ordunun da önümüzdeki dakikalarda bir açıklama yapması bekleniyor.

Mısır’da ordunun verdiği 48 saatlik mühletin tamamlanmasına kısa bir süre kala askerler, başkent Kahire’deki devlet televizyonu binasına girdi.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığını söyledi. Aynı kaynaklar, canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini belirtti.

***
Mısır’da yayınlanan Al Ahram gazetesi, Mursi’nin bugün istifa etmemesi halinde ordunun yönetime el koyacağını iddia etti. Gazete haberinde, Mısır ordusunun yol haritasını da açıkladı. Habere göre, hükümet 9-12 ay arasında bir geçiş süreci yaşayacak ve bu süre zarfında başında askeri bir lider olacak. Daha sonra ise yeni anayasa hazırlıkları ve başkanlık seçimi başlayacak.Mısır’da ordunun verdiği süreye ise sadece dakikalar kaldı…

Mısır’da ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığı bildirildi.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, Kahire’deki devlet televizyonunun canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini söyledi.

ORDUDAN JET YALANLAMA

Mısır ordusundan ismini vermeyen bir yetkili Al Ahram gazetesinin haberini yalanlayan açıklamalarda bulundu. Yetkili gelecek süreçte ordunun diplomatik çözümden yana olduğunu ve diyalog yoluna gidilmesi gerektiğinin altı çizildi. Yetkili ayrıca bu yolda ülkenin, politik, ekonomik ve sosyal yüzlerinin bir araya gelerek yol haritası hakkında konuşması gerektiğini söyledi. (gazetevatan.com)

EN AZ 16 ÖLÜ

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Kahire Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 16 kişi öldü, 200’den fazla kişi yaralandı.

Devlet televizyonunda yayınlanan haberlere göre, göstericilerle güvenlik güçlerinin çatıştığı, üniversiteden silah seslerinin yükseldiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı sözcüsü, yaralıların hastanelere kaldırıldığını, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini açıkladı. Başta Kahire’deki Tahrir Meydanı olmak üzere ülkenin değişik yerlerinde binlerce kişinin protestoları da gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, son açıklamasında, ordunun müdahale sinyaline ilişkin “geri adım atmayacağını” yinelemiş, kendisinin “meşruiyetin muhafızı” olduğunu belirtmişti.

Mısır ordusu Facebook’tan duyurdu: Ölüme hazırız

Mısır Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Sisi, ordunun Facebook sayfasından ölüme hazır olduklarını bildirdi.

Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Şurası (SCAF)’ın resmi Facebook sayfasından açıklamalarda bulunan Abdülfettah el Sisi, ‘Son saatler’ başlıklı yazısında, “Tanrıya yemin ederiz ki Mısır ve onun halkını teröristlere, radikallere ve ahmaklara karşı savunmak için kanımızı dahi kurban ederiz” denildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz