Die Welt: Erdoğan ilk kez savunma yapıyor

Alman Die Welt Gazetesi, Erdoğan’ın yıllardan beri ilk kez savunmaya geçtiğini ve tek düşüncesinin Gazze’ye giderek hala “dikkate alınır” görüldüğünü göstermeyi amaçlamak olduğunu yazdı.

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:33

 

Gazete, Boris Kalnoky imzalı geniş analizde, “Ancak bunun da pek mümkün olmadığını. Temmuz başındaki ziyaretin henüz netleşmediğini, Erdoğan’ın Gazze’ye ancak paraşütle atlayabeleceğini, bunun da mümkün olmadığını” vurguladı.

“Erdoğan’ın iflah olmaz Gazze özlemi” başlıklı yazıda, Gazze’ye gitmenin oradaki ezilen Müslamanlar aracılığıyla İsrail’e tepkinin dile getirilmesi ve kendini Müslümanlar’ın önde gelen sözcüsü olarak gösteren, cesur bir politikacı kimliği anlamına geldiği belirtildi.

Erdoğan’ın şimdiye kadarki Gazze ziyareti üzerine yaptığı konuşmaların, “bir ziyaret üzerine dünya rekoru” olduğunu yazan gazete, 2099′daki One Minute (Van minit) olayından sonra Erdoğan’ın orada bir kahraman olarak görüldüğünü yazdı.

Adsız

BATI: HAMAS TERÖRİSTTİR

Gazete, batı dünyasının Hamas’ı terörist olarak gördüğünün ancak Türk Hükümeti’nin pazarlık edilecek, Gazze halkının temsilcisi grup olarak ele aldığını vurgulayarak, “WikiLeaks belgelerine göre hükümete yakın yardım kuruluşu IHH 2010′da İsrail’e bir sefer düzenlemişti. İsrail komandoları bu gemiye operasyon yapmış ve bir çok Türk ölmüştü. Hamas’ın Erdoğan’a teşekkür için çok sebebi var. Erdoğan da, İsrail’e kükreyip onu şeytan ilan ederek kendisinin islami yüzünü göstermeyi amaçlıyor. Bunun için oraya gitmek ve orayı görmek çok önemli” yorumunu yaptı.

 

O İSLAMCI BİR KIŞKIRTICI

Bu ziyaretin şimdiye kadar gerçekleşmediği belirtilirken, Erdoğan’ın ya İsrail topraklarından ya Mısır’dan geçmek ya da deniz ablukasını aşmak zorunda olduğu belirtilirken, “Paraşütle atlaması da pek mümkün değil. Şimdiye kadar Mısır’dan mümkün olmadı, çünkü orada Mübarek vardı. ABD ve İsrail’in, onun islamcı bir kışkırtıcı (Unruhestifter) olarak gördüğünü biliyordu. Derken Arap Baharı geldi. Müslüman Kardeşler ve Mursi döneminde de, Erdoğan’ın sahne almasına izin verilmedi. Erdoğan’a sadece mikrofanlara kükremek kaldı” denildi.

Geriye bir tek İsrail seçeneğinin kaldığını belirten gazete mayıstan bu yana gezinin her ay ertelendiğini belirten gazete, birden köşeye sıkışmış olan ve her türlü yardıma muhtaç durumdaki Mursi’den yardım eli uzatıldığını, ziyaret tarihinin 5 Temmuz olarak ve “Cuma namazı konuşması” şeklinde belirlendiği vurgulandı.

Hamas’ın da bu tarihi açıkladığı ancak Erdoğan’ın yine bir sürpriz olabileceğini söyledi belirtilirken, AKP’den yapılan yeni açıklamada, gezinin başka bir zamana bırakıldığının duyurulduğu kaydedildi.

0,,16869456_303,00

MECLİS’TE ARTIK SAVUNMADA

Amerika’nın bu ziyarete nazikçe onay vermediğini, İsrail’in Mavi Marmara sahnesi kapanmadan buna karşı olduğunu, Mursi’nin de başka planları bulunduğunu yazan, “İşte bu noktada bu ziyaret gerekli olabilirdi. Bir ay önce başlayan ve kendi yönetim biçimini eleştiren eylemler yüzünden Erdoğan, mecliste artık savunmaya geçti. Dış politikası iç politik gelişmelerle sarsıldı” yorumunu yaptı.

Die Welt, bu ana kadar Erdoğan’ı “ilerici” olarak gören Nobelli yazar Orhan Pamuk ile Alman Barış Ödülü sahibi Yaşar Kemal’in Erdoğan’a karşı seslerini yükselttiğini belirterek, bunun yanı sıra diğer entellektüel kesimin de Erdoğan markasına karşı eylemcilerin yanında yer aldığı vurgulandı. Liberal bazı aydınların da artık Erdoğan’a karşı sesini yükseltmeye başladığı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz