Borsa İstanbul’un bir kısmı satıldı

Ekonomi gündemini sarsacak haber

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:04

Amerikan devi NASDAQ, Borsa İstanbul’un yeni ortağı oldu. İki grup arasında protokol bugün imzalanıyor. Nihai imza ise Eylül ayında atılacak.

Bir süredir birçok kurumla ortaklık görüşmeleri yürüten Borsa İstanbul ortaklığı ABD merkezli dünya devi NASDAQ ile gerçekleşti. Dünyada 24 borsa yöneten NASDAQ Borsa İstanbul’a ortak oldu. NASDAQ ayrıca 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veriyor.

Borsa İstanbul ve NASDAQ bugün protokol imzalıyor. Nihai imzalar Eylül ayında atılacak.

 

EN BÜYÜK BORSA ŞİRKETLERİNDEN BİRİ

Borsa İstanbul’un yabancı ortaklara satılması planlanan şirkete ait yüzde 41’lik hissenin büyük bölümünün NASDAQ OMX Grubu’na satılması bekleniyordu.  Bünyesinde 24 borsa, 5 saklama kuruluşu ve 3 takas kuruluşu bulunduran Nasdaq OMX dünyanın en büyük borsa şirketlerinden biri. Nasdaq’ın Borsa İstanbul’un alacağı stratejik ortak için aradığı ‘küresel ölçekli ve teknoloji sağlayıcı’ kriterlerine en yakın adaylardan biri olduğu görülüyordu.

 

İLK ELEKTRONİK İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

Nasdaq OMX grubunun kökleri 1790’da kurulan ilk borsaya kadar gidiyor. Borsacılık alanında pek çok ilke imza atan Nasdaq OMX 1971 yılında ilk elektronik işlemi yapan borsa olmuştu. Dünyada 10 işlemden birini gerçekleştiren Nasdaq OMX grubu dünya çapında 24 borsaya sahip.

 

SERMAYESİ 423 MİLYON TL

Borsa İstanbul A.Ş.’nin İstanbul Ticaret Odası’na kaydığı 3 Nisan 2013’te yapıldı. Kısa adı BİST olan Borsa İstanbul’un sermayesi 423 milyon 234 bin TL olarak açıklanmıştı.

Ayrıntılar geliyor…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz