Baro’dan Gezi Fezlekesine Tepki

Ankara Emniyet Müdürlüğünün hazırladığı Gezi Eylemleri fezlekesine Ankara Barosu’ndan sert bir tepki geldi.

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 17:29

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınan kişilerle ilgili hazırladığı fezlekeye Ankara Barosu tepki gösterdi.

Baro, fezlekeyi hazırlayan Emniyet yetkilileri hakkında derhal yassal işlem başlatılması çağrısında bulundu.

İşte Ankara Barosu’nun o açıklaması:

Ankara Barosu Hükümet Muhalifi/Yandaşı Şeklindeki Bakış Açısının Ötesinde;Hukuk Devleti, İnsan Hakları, Demokrasi ve Özgürlüğün Tarafındadır.

3 Temmuz 2013 tarihinde basına yansıyan, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün Gezi olayları kapsamında hazırladığı evrakta, günlerden bu yana yaşanmakta olan sıkıntının kaynağını, demokratik hakların kullanımına yönelik ölçüsüz bile kabul edilmesi mümkün olmayan polis müdahalesine zemin oluşturan bakış açısını alenileştiren bir belgedir.

Polis tarafından hazırlanan evrakta aralarında Ankara Barosu’nun da yer aldığı demokratik kitle örgütleri ile sivil toplum kuruluşları, göstericileri kışkırtmak, yönlendirmek, eylemci gruplara kamuoyu desteği sağlamak ve yargı ile emniyet üzerinde psikolojik baskı uygulamak ve kişileri savcılığa suç duyurusunda bulunmaya teşvikle suçlanmıştır.

Avukatlar ve meslek örgütü olarak Barolar, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumakla görevlidir. Bu görevin gereklerini, insan hakları ve hukuka aykırı eylem ve ihlaller nereden ve kimden gelirse gelsin, yerine getirmek Avukatların varlık sebebi olup 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76.maddesi ile 95 inci maddesinin 21. fıkrası ile açıkça belirtilmiştir.

Bu çerçevede, avukatlar ve barolar siyasi iktidara muhalif veya yandaş olmak pozisyonunda asla olmamış ve olmayacaklardır. Avukatlar, savunma görevini yerine getirmek üzere cüppelerini giydikleri anda, her tür siyasi, ideolojik kimliklerinden soyutlanarak hukuk devleti, insan hakları, demokrasi ve özgürlüklerin tarafında yer alırlar.

Kaldı ki gezi olaylarının Ankara’ya sıçradığı günlerde Ankara Barosu yüzlerce avukatıyla sürecin hukuk devletinin gerekleri çerçevesinde işlemesi için üzerine düşen görevi layığıyla yapmaya gayret etmiştir.

Yurttaşlara karşı ayrımcılık gözetmeksizin hareket etmek yükümlülüğüne sahip olan emniyet güçlerinin açıkça ve aleni olarak taraf konumuna geldikleri görülmektedir. Demokrasi ve hukuk devleti açısından asıl tehlike buradadır.

Ankara Barosu olarak; Kurumumuza yönelik haksız ve hukuk dışı itham ve ifadeler içeren bu fezlekeyi düzenleyen kamu görevlileri hakkında derhal yasal işlemlerin başlatılmasını, demokratik hak ve yükümlülüklerimizi, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğimizi, nereden ve kimden gelirse gelsin her tür hukuk dışı müdahale ve girişime karşı toplumun ve insanların savunmasını üstleneceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz