ABD Büyükelçisi Bakanlığa Çağrıldı

Telekulak skandalında Türkiye’de sıcak gelişmeler yaşanıyor.

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:17

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 38 ülkenin telefon görüşmelerini dinlediği iddiaları karşısında Dışişleri Bakanlığı ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’yi bakanlığa çağırdı.

Büyükelçi Ricciardone Ankara dışında olduğu için Büyükelçilik Maslahatgüzarı Jess Baily bakanlığa giderek Müsteşar Yardımcısı Ömer Önhon ile görüştü. Önhon çıkan haberlere ilişkin Ankara’nın izahat beklediğini dile getirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

İZAHAT BEKLENDİĞİ YİNELENDİ
“ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından ülkemizin de aralarında bulunduğu 38 ülkenin elçilik ve diplomatik misyonları tarafından yapılan gizli telefon görüşmelerinin dinlendiği ve internet kayıtlarının takip edildiğine yönelik olarak, Avrupa’nın önde gelen bazı basın-yayın organlarında yer alan iddialar kaygı vericidir. Sayın Bakanımız ASEAN Toplantısı için bulunduğu Brunei’de, konuyu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile ele almış ve Türkiye’nin iddialarla ilgili açıklama beklediğini belirtmiştir. Sayın Bakanımızın ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı görüşmeye ilave olarak, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone Ankara dışında bulunduğundan, Büyükelçilik Maslahatgüzarı Jess Baily, Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ömer Önhon tarafından Bakanlığımıza davet edilerek konuyla ilgili izahat beklediğimiz yinelenmiştir. Karşılıklı güven, işbirliği ve şeffaflık üzerine inşa edilmiş ve uzun yıllara dayalı müttefiklik ilişkilerimiz gözönünde tutulduğunda, bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gereği izahtan varestedir. ABD makamlarından iddialara dair alınacak yanıtlar ışığında, konu hakkında gerekli değerlendirme yapılacaktır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz