Vatandaşa Bunları Yedireceklerdi

Ankara’da yapılan gıda denetimlerinde tarihi geçmiş 4,5 ton et ele geçirildi.

02 Temmuz 2013 Salı, 14:31

ANKARA(ANKA)- Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, vatandaşlara sağlıksız gıda ürünleri sunmaya çalışanlara göz açtırmıyor. Gıda denetimlerini yürüten ekipler, piyasaya sunulmaya hazırlanan son kullanma tarihi geçmiş 4 bin 500 kilo kanatlı eti ve 2 bin 400 adet yumurtayı imha etti.

Ankara Valiliği il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün internet adresinde yer alan bilgiye göre, piyasaya sunulmaya hazırlanan son kullanma tarihi geçmiş 4 bin 500 kilo kanatlı et ve 2 bin 400 adet yumurta imha edildi.
Yenimahalle İlçesinde yapılan denetimlerde bir işletmenin izinsiz tavuk parçaladığını tespit eden ekipler, firmanın depolarında bulunan son kullanma tarihi geçmiş, bozulmuş tavuk ve bıldırcın etleri ile bıldırcın yumurtalarına el koydu. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri piyasaya sürmek ve onay belgesi almadan parçalama yapmak suçlarından firmaya 5996 sayılı Kanun uyarınca işlem yapılarak, 14 bin 100 TL para cezası uygulanırken, firma faaliyetten men edildi. El konulan ürünler Sincan Yenikent’teki Çadırtepe çöplüğüne götürülerek imha edildi.

-RAMAZAN AYI ÖNCESİNDE DENETİMLER ARTTI-

Denetimlerin aralıksız sürdürüldüğünü belirten İl Müdürü Muhsin Temel, Ankaralılara sağlıksız gıda sunan işletmelere kesinlikle taviz verilmeyeceğini söyledi. Yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla gıda ürünlerinin üretim ve satışında da artışlar meydana geldiğini vurgulayan Temel, bu hareketlilik dolayısıyla piyasaya sağlıksız gıda ürünleri sunmak isteyen fırsatçıların da olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Ankaralılardan alış veriş yaparken gördükleri olumsuzlukları 174 ALO GIDA hattına ve il, ilçe müdürlüklerimize bildirmelerini istiyoruz. Kendilerinin bir denetçi olmalarını bekliyoruz. Firmalardan da gerek gıda üretimi yaparken gerekse satışa sunarken gıdaların bozulmasını önleyen mevzuat hükümlerine harfiyen uymalarını bekliyoruz. Ankara İl Müdürlüğü olarak hiç kimsenin Ankaralılara bozuk, sağlıksız ve güvenilir olmayan gıda yedirmelerine müsaade etmeyiz. Bu konuda çok hassasız ve kararlıyız.” (ANKA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz