Meclis Başkanı Belli Oldu

3. Tur oylama sonucunda TBMM Başkanı belli oldu.

02 Temmuz 2013 Salı, 18:20

TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanı seçimi tamamlandı. Milletvekilleri, AK Parti’li Cemil Çiçek, CHP’li Osman Korutürk ve MHP’li Faruk Bal için oy kullanıldı. Cemil Çiçek bugün yapılan oylama sonucu ikinci kez Meclis Başkanı seçildi. Çiçek, 299 oy aldı. Üçüncü tur oylamada İstanbul CHP Milletvekili Osman Korutürk 109 oy, MHP’li Faruk Bal ise 47 oy aldı.

OYLAMADA NELER YAŞANDI?

Genel Kurul, Başkanvekili Sadik Yakut’un başkanlığında toplandı.

TBMM Başkanlığı için Ak Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal aday gösterildi.

Milletvekilleri, illerin alfabetik sırasına Meclis Başkanı’nı seçebilmek için gizli oy vermeye başladı.

TBMM İçtüzüğü’ne göre, Meclis Başkanı olabilmek için ilk tur oylamada üye tamsayısının üçte ikisinin (367) oyunun alınması gerekiyor. İkinci turda da 367 sayısına ulaşılamaması durumunda, üçüncü tur oylamaya geçiliyor. Adaylar, bu turda üye tamsayısının salt çoğunluğunun (276) oyunu alması gerekiyor.

Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday dördüncü tura katılacak. Bu oylamada en fazla oy alan üye, TBMM’nin yeni Başkanı seçilmiş olacak.

BAŞBAKAN OYUNU KULLANDI

Başbakan Erdoğan ise oylar kullanılmadan önce salona gelerek milletvekilleriyle sohbet etti. Oylamanın başlamasıyla da Başbakan Erdoğan oyunu kullanarak Genel Kurul salonundan ayrıldı.

TBMM Başkanlığı için yeniden aday olan Cemil Çiçek ise, oylama sırasında Genel Kurul salonuna gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı. Oylama devam ediyor.

1. TUR SONUÇLARI

TBMM Genel Kurulu’nda, birinci turda, Meclis Başkanı adaylarından hiçbiri, üye tam sayısının üçte ikisi olan 367’ye ulaşamadı. İlk turda, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 292 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 108 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 51 oy aldı. İkinci tur oylamaya geçildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, ilk turda, 482 oy kullanıldı. AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 292 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 108 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 51 oy aldı. Geçersiz 10, boş 21 oy çıktı.

İKİNCİ TUR BAŞLADI

Bu sonucun ardından ikinci tur oylamaya geçildi. Bu turda da seçilebilmek için 367’ye ulaşılması gerekiyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ilk tur oylamalara katıldı.

İKİNCİ TURDA DA SONUÇ ÇIKMADI

TBMM Genel Kurulu’nda, ikinci turda da Meclis Başkanı adaylarından hiçbiri, üye tam sayısının üçte ikisi olan 367’ye ulaşamadı. İkinci turda, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 294 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 110 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı. Üçüncü tur oylamaya geçildi.

TBMM Genel Kurulu’ndaki seçimin ikinci turunda 483 oy kullanıldı. AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 294 oy, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk 110 oy ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal 47 oy aldı. Oyların 24’ü boş, 8’i geçersiz çıktı.

276 OYA ULAŞILMASI GEREKİYOR

İkinci turda da üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuna ulaşılamaması üzerine üçüncü tur oylamaya geçildi. Bu turda, seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oya ulaşılması gerekiyor.

AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, üçüncü turda 299 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

Üçüncü tur oylamada İstanbul CHP Milletvekili Osman Korutürk 109 oy, MHP’li Faruk Bal ise 47 oy aldı.

Cemil Çiçek, ikinci kez TBMM Başkanı seçildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz