“Asla Cezasız Kalmayacak”

Bir süredir tatil yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

02 Temmuz 2013 Salı, 13:25

 

Akdeniz Oyunları’na tarihi nitelikte bir başarıya imza atan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Türkiye bu oyunlarda 47 altın, 43 gümüş, 36 bronz toplamda 126 madalya almak suretiyle İtalya’dan sonra en fazla madalya kazanan ülke oldu. Türkiye daha önce bu oyunlarda en fazla 76 madalya kazanabilmişti.

Hafta içi TBMM’ye bir hükümet tasarısı sunduk bunula demokrasimize güç katarak, bir yanlışı ortadan kaldıracak adımı atıyoruz. Yıllarca demokrasiye müdahale için kılıf olarak sunulan TSK iç hizmet kanununun 35. Maddeyi artık değiştiriyoruz. Yargı önünde hesap veren sorumlular hep bu 35. Maddeyi gerekçe olarak göstermişti. Durumdan vazife çıkarılmasının artık önüne geçiyoruz. Yine TSK mensuplarının siyasi faaliyette bulunamayacaklarını açık olarak belirtiyoruz.

 

“DÜZENLEMELERDEN ÖNCE TATİLE ÇIKMAK YOK”

Sözleşmeli personelin kadroya geçmesinden sürücü belgelerine yasa dışı bahis oyunlarına yine pek çok önemli düzenlemeyi TBMM’ye getireceğiz. Bu önemli düzenlemeler çıkmadan tatile çıkmak yok. Ramazan ayının ülkemizde ve kardeşlerimizin sıkıntı yaşadığı ülkelerde daha fazla refaha ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum. Zekat yardımlaşma gibi kavramlar sadece dini kavramlar değil bizi biz yapan ayakta kalmamızı sağlayan kavramlardır.

 

“MAKARNACI DİYENLERİ ALLAH’A HAVALE EDECEĞİZ”

Birileri bunu anlamıyor olabilir. Bizim gerek teşkilat gerek hükümet olarak sosyal yardımlar konusundaki hassasiyetimiz farklı yerlere çekenler olabilir. Türkiye’nin bazı yerlerini kendi lüks mahallesi gibi sanıp orada yaşayanları makarnacı kömürcü gibi niteleyenler olabilir. Bunlara kulak asmayacağız ve onları sadece Allah’a havale edeceğiz. Vatandaşımı makarna kömür için oyunu satan olarak niteleyenler kibir içinde vicdanının kaybetmiş zavallılardır. Bu vicdansızlık millet karşısında kendisini kaybetmiştir. Kaybetmeye mahkumdur.

 

YENİ PROJE: YENİ KART

Yeni proje ile devletten yardım alanlara bir kart vereceğiz. Vatandaşımız her türlü işlemini bu kart aracılığı ile gerçekleştirebilecek.

 

AKİL İNSANLARLA TOPLANTI

Bu görevi büyük bir şevkle yerine getiren tüm heyet mensuplarına sonsuz teşekkür ediyorum. Ortaya çıkan raporları büyük bir hassasiyetle değerlendireceğiz. Çözüm süreci, adı üzerinde bir süreçtir. Ak Parti’nin kurulmasıyla başlamış kademe kademe bu noktaya ulaşmış kademe kademe devam edecek bir süreçtir. Asırlardır süren meseleleri bir anda çözülmesi mümkün değildir. Böyle bir mücadelede her kesim sabırlı olmalı itidalle davranmalıdır. Hep söyledim keşke bir gece içinde bütün sorunları bıçakla keser gibi kesebilsek atabilsek.

 

Bir ortak akıl üzerinden çalışmak zorundayız. Güvenlik adına özgürlüklerden taviz vermeden bu süreci götürmek zorundayız. Türkiye tek bir ferdi kalıncaya kadar bayrağını ülkesini ve sınırlarını korur ve koruyacaktır. Tarihin hiçbir döneminde vatanımız için bayrağımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık bundan sonra da kaçınmayız. Biz yola çıkarken bir şey söyledik bugün de aynı noktadayız. Ama bize söylemediğimizi söylemişiz gibi atfedenler bize saygısızlık yapıyorlar. Biz yola çıkarken tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. Tek din, tek dil demedik. Bunlar bize iftiradır. Bizim devlet yönetim anlayışımızda tek din, tek dil anlayışı yoktur. Farklı dinlere mensup insanları yönetmek bizim devlet yönetimindeki anlayışımızdır. Yola çıkarken yine etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik.

 

“BARAJLAR BAŞKA AMAÇLAR İÇİN YAPILIYORMUŞ”

Eğer biz öyle bir anlayışın temsilcisi olsaydık bu ülkede 78 vilayetten temsilci çıkarabilir miydik. Hatta bundan önce 80 vilayetten çıkardık. İnşallah aslına döneceğiz. Biz yüzde 50 oyla geldik ama yüzde yüze hizmet ettik. Batıyla doğu arasında makas çok açıktı. Bakın şimdi kaldı mı kapanıyor makas. Eksikleler neyse gideriyoruz onları. Biz halka hizmet götürmek isterken bakıyorsunuz BDP gibi partiler barajların karşısına dikiliyor. Bu barajlar başka amaçlar için yapılıyormuş. Biz bir gram suyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz. Belki bir gün gelecek suyu yedi kez geri dönüşümle kullanma noktasına getirecek teknolojiyi getireceğiz. İçme suyu noktasında bu sular bize yetmiyor.

 

“TARİH BUNLARI AFFETMEYECEK”

AK Parti bütün inanç gruplarına eşit mesafededir. Bunu farklı noktalara çekmek suretiyle tahrik etme gayreti içinde olanlar var. Tarih bunları affetmeyecektir. Bakın şimdi ilginç bir şey açıklandı. Arkadaşlarla aramızda konuştuğumuz konuydu. CHP gerçek yüzün ortay çıkardı. Üçüncü havalimanı ile ilgili Danıştay’a başvuracakmış işte CHP budur. CHP bu ülkede hiçbir zaman hizmetin adresi olmamıştır. Biz attığımız adımları yere sağlam basarak atıyoruz. Üçüncü havalimanı evelallah gerçekleşecektir. Bunu engellemeye onların gücü yetmeyecektir.

 

“CHP BAŞKANI YALAN DİYOR”

İstanbul’da ağaç çevre ve park gerekçesiyle ortaya çıkan ve tüm Türkiye’de şiddet ve vandallığa dönüşen hareketleri ibretle izledik. Kabataş’ta bir kızımı çok çirkin bir saldırıya maruz kalıyor. Polise gidiyor ifade veriyor. Ancak CHP Genel başkanı çıkıp ahlaktan uzak edep dışı bunun bir yalan olduğunu söylüyor. 1940’ların CHP’si zulmünde ve çirkinlikte bugünkü CHP’nin yanında masum kalıyor. Bugün CHP’nin başında celladına yaranmak için her çirkinliği meşru gören bir Genel Başkan var.

 

Kıyafeti ne olursa olsun yanında bebeğiyle dolaşan bir kadına yapılan saldırıyı yalan olarak niteleyen bir genel başkan CHP’nin de siyasetin de yüz karasıdır. Ben CHP’nin kadın milletvekillerinden bir ses bir tepki beklerdi. Kabataş’taki olayın faillerini o canileri bulacağız ve yargıya teslim edeceğiz. Ama onlara hamilik yapanların da bu kara lekeyle hayatlarının sonuna kadar yaşayacaklarına inanıyorum. İnançlı kardeşlerim endişe etmesin biz bu barbarlığın hesabını soruyoruz sormaya devam edeceğiz.

 

“ASLA CEZASIZ KALMAYACAK”

Biri çıkmış Londra’da İstanbul’un artık kurtarıldığından bahsediyor. Tüm bunlarla ilgili hukuk yollarını da çalıştıracağız. Bu da tabi sanatçı. Almış eline megafonu orada sanatını icra ediyor. E bunun da hesabını vermesi lazım. Masum gerekçelerin arkasına sığınıp suç işleyenler asla cezasız kalmayacaktır. Millet iradesini gasp etmek o kadar kolay değil.

 

“GENÇLİĞE GELENEKLERİ ÖĞRETEMEDİK”

Gençliği biz seviyoruz.  Biz bu gençliğe geleneklerini öğretemedik. Burada hatamız var. Geleneğini bilmeyen genç geleceğini bulamaz. Sıkıntı burada bunu başartmamız lazım. Gelenekten geleceği bir yürüyüşü hep birlikte başarmamız lazım. Gezi olayları için Meclis’te araştırma komisyonu kurulması için harekete geçtik .İnşallah meclis boyutuyla da Gezi olaylarının içyüzünü ortaya çıkartacağız.

MECLİS BAŞKANLIĞI

Bugün meclis başkanlığı seçimleri var. Tam kadro halinde seçimlere katılacak ve adayımızı güçlü şekilde destekleyecek ve yolumuza devam edeceğiz.

AKDENİZ OYUNLARI

Akdeniz oyunlarında toplamda 126 altın alarak İtalya’dan sonra en fazla madalya alan ülke olduk. 18 ay gibi bir sürede tesisleri tamamlayarak zaten tarih yazmıştık. 200 bin kişi oyunları izlerken bilet satış rekoru kırılmış oldu. Oyunlar 14 ülke tarafından canlı yayınlandı.

TSK’NİN 35. MADDESİ

Demokrasiye müdahale için gerekçe gösterilen TSK iç hizmet kanununu 35. maddesini artık değiştiriyoruz. Şimdi bu kılıfı artık kaldırıyoruz. Vazifesini ve askerlik kavramını yeniden tanımlıyor ve durumdan vazife çıkarılmasının önüne geçiyoruz.

RAMAZAN MESAJI

Ramazan ayının tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını gönüllerimizi kuşatmasını rabbimden niyaz ediyorum. Barışa daha fazla kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyorum. ramazan ayını dayanışma içinde hareket edeceğiz. Ocağında aş kaynamayan haneleri daha diktatli tespit edip oralara elimizi uzatağız. Yoksul garibi yolda kalmışı daha fazla gözeteceğiz.

Zekat sadaka gibii kavramlar dini kavramlar değil bizi biz yapan kavramlardır. Birileri anlayamıyor olabilir. Teşkilat olarak yardımlaşma ve dayanışmaya verdiğimiz önemi fraklı yerlere çekmek isteyenler olabilir.

 

PTT’DEN KART

Yardım alan vatandaşlarımıza PTT ile işbirliği yaparak bir kart vereceğiz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Kuyruğa girmeden gururları incitilmeden alışveriş edecekler. Ne kadar yardım edileceği SMS ile önceden belirtilecek.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Her kesim sabırlı olmalı itidalli olmalı. Keşke bir gece içinde sorunları bıçakla keser gibi kesebilsek. Ortak noktada buluşmak zorundayız. Bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkmadan bu süreci götürmek zorundayız. Bu devletin her bir ferdi sonuna kadar ülkesini sınırlarını onurlarını kahramanca korur ve koruyacaktır.

 

TEK DİN TEK DİL DEMEDİK

Vatanımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık. Yola çıkarken bir şey söyledik. Bize söylemediğimizi söylüyor gibi atfedenler saygısızlık yapıyor. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik; tek din, tek dil demedik. Bunlar bize iftiradır. Tek dinci anlayış yoktur.

Etnik milliyetçilik yapmayacağız derken, hepsi bizim canımız ciğerimizdir, biz hepsine eşit mesafedeyiz, bizim kitabımızda asla böyle bir şey yok.

 

LİCE’DEKİ OLAYLARA İLİŞKİN

Lice’de yaşanların dolaylı olarak dayandığı yer esrardır, hint keneviridir. Çözüm sürecinde meydana gelen güzel atmosferi kimsenin bozmaya hakkı yoktur.
Biz bu sürece canımızı koyduk. Hiçbir sabotaj bizi çözümden vazgeçiremez.

Herkes sorumlulukla hareket etmelidir. Küçük hesaplar peşinde koşmadan milletin basiretini küçümsemeden herkes sorumlu davranmalıdır. Gayri meyru girişimeri görmezden mi geleceğiz. Zehir ticareti yapanları görmezden mi geleceğiz. Kusura bakmasınlar hukusuzluğa asla göz yummayız.

Barajlar bölge insanın selameti için yapılıyor. Acaba bu karakollara yönelik alerji neden kaynaklanıyor? Alerji uyuşturucu kaçakçılığından dolayı mıdır? Başarılı operasyonlar karşısında birilerinin milyonlarca dolar para kaybettiğini biliyoruz.

 

SÖZDE TÜRBALIYA SALDIRI OLAYI

Kabataş’ta bir kızımız çirkin saldırıya uğruyor. CHP Genel Başkanı maalesef edep dışı yalan olduğunu söylüyor. 1940′lı yılların CHP’si bugüne göre zulümde ve çirkinlikte masum kalıyor. CHP’nin başında celladına yaranmak isteyen her türlü çirkinliği meşru gören birisi var.

O canileri bulacak ve yargıya teslim edeceğiz. Zarara uğratılan esnafım endişe etmesin ,bu barbarlığın hesabını soruyoruz. Hiç kimsenin işlediği suç yanına kar kalmayacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz