Çin, Doğu Türkistan’ı ‘El Kaide’ Olarak Tanıtıyor !

Çin yönetimi Doğu Türkistan’da yaşanan şiddet olaylarından, Suriye’de terör eğitimi alıp bölgeye sızan unsurların sorumlu olduğunu açıkladı.

02 Temmuz 2013 Salı, 09:20


 

Doğu Türkistan’da en az 35 kişinin canına mal olan şiddet olaylarının ardında Suriye’de terör eğitim görmüş Uygurlar’ın olduğu“ ileri sürüldü.

Çin Komünist Partisi’nin yayın organlarından Huanqiu Shibao’da yer alan görüşe göre, Suriye’deki çatışmalarda görev alan Doğu Türkistanlı unsurlar, terör saldırıları için bölgeye sızdılar.”

 

‘Pekin sorunun kaynağına inmeli’

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) temsilcileri de Sincan’daki gelişmelerden duydukları kaygıyı vurguladılar. İki hafta önce bölgede incelemelerde bulunan AB heyeti başkanı Markus Ederer, Pekin yönetimini sorunun kaynağına inmeye davet etti.

Pekin’de bir basın toplantısı düzenleyen Ederer,  Çin’in, azınlıkların dini ve kültürel haklarını tanıması gerektiğini kaydetti. Ederer, “olaylarla ilgili haberlerin devletin sıkı süzgecinden geçerek yayınlandığına” işaret ederek, “saydamlık konusunda yaşanan sıkıntı da bizi kaygılandırmaktadır” dedi.

 

Turfan bölgesine bağlı Şanşan ilçesi, Lukçün nahiyesinde geçen hafta 24 kişiyi öldürdüğü ileri sürülen 11 saldırgan ölü ele geçirilmiş, olaylar daha sonra Hetian şehrine de sıçramıştı.

Çin güvenlik güçleri olayların ardından Doğu Türkistan genelinde önlemlerini artırmışlardı.

0,,16910650_403,00

‘Dünya Uygur Kongresi‘ iddiaları reddetti

Çinli makamlar olayların „teröristler“ tarafından çıkarıldığını ileri sürüyor ve Doğu Türkistan İslami Hareketi (ETİM) isimli örgüte işaret ediyor.

Münih merkezli “Dünya Uygur Kongresi” tarafından yapılan bir açıklamada Pekin yönetiminin iddialarının doğru olmadığı vurgulandı.  Açıklamada, “Pekin hükümetinin terör tehdidini baskılara gerekçe olarak kullandığı”  ileri sürüldü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz