Mısır’da Mursi hükümeti sallanıyor

MISIR’da Muhammed Mursi’nin başkanlığı devraldığı 30 Haziran’ın birinci yıldönümünde binlerce kişi meydanlarda Mursi karşıtı protestolar için toplandı.

01 Temmuz 2013 Pazartesi, 10:08


tahrir meydanı

Mısır’da dün başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda toplanan milyonlarca kişi, görevindeki birinci yılını dolduran Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi protesto etti. Dün gece Müslüman Kardeşler’in Kahire’deki merkezine düzenlenen saldırıda ise iki kişi hayatını kaybetti.

Tahrir’deki göstericiler, Hüsnü Mübarek rejimi devrildikten sonraki ilk demokratik seçimlerde iş başına gelen Mursi’ye istifa çağrısı yaptı: “Müslüman Kardeşler yönetiminden şikayetimiz olduğu için burada toplandık. Onlar adaletsizliğe bir son verip bu ülkeyi terkedene kadar direnişimizi sürdüreceğiz.”

“Bu herşeyi yoluna koyacak, düzene sokacak bir devrim hareketi. Mübarek döneminden beri bir değişim görmeyen bu insanlar için adaletin tesis edileceği günler gelecek.”

 

tahrir meydanı

 

 

Kahire’nin yanı sıra Mısır’ın en büyük şehirlerinden İskenderiye’de de sokağa dökülen 500 bine yakın kişi Tahrir’deki gösteriye destek verdi. Geçtiğimiz gün gerilimi dindirmek için devlet televizyonundan halka seslenen Muhammed Mursi, ‘Geride kalan sürede bazı hatalar yaptığını kabul edip, kapsayıcı bir anayasa için diyaloğa açık olduğu’ mesajını vermişti. Euronews muhabiri Muhammed Shaikhibrahim, bu mesajın Tahrir’dekileri tatmin etmediğini söylüyor: “Muhalefetin günlerdir sözünü ettiği ‘milyonların gösterisi’ yediden yetmişe Mısırlıların katılımı ile gerçekleşti. Mısır halkı şimdi Cumhurbaşkanı’nın bu protesto gösterisi sonrasında vereceği tepkiyi ve alacağı kararları bekliyor.”

 

tahrir meydanı

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz