Göstericiyi Isıran Polis !

Bu ilginç kare İstanbul’daki Gezi Parkı eylemlerinde çekildi. Polisin eylemciyi ısırarak durdurmaya çalıştığı an…

01 Temmuz 2013 Pazartesi, 14:36

İstanbul Taksim Meydanı’nda önceki gün Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla 19.00’da düzenlenen eylem polis barikatına takıldı. Polis metro çıkışının yer aldığı adayı çevreleyerek halkın girişine izin vermedi. Cumhuriyet Anıtı’nın etrafına ve The Marmara otelinin önündeki yola barikat kuran polis halkın bu alanların dışına çıkmasını engelledi. The Marmara’nın önünde bulunan polislerin bazılarının kask numarası olmaması da dikkat çekti.

Açıklamanın ardından kitle dağılmaya başladığı sırada, polis The Marmara’nın önündeki yola kurduğu barikatı kaldırdı. Halkın o bölgeye gelmesi üzerine polis, “trafiği tıkıyorsunuz” diyerek halka saldırdı. Kalkanlarla halkı İstiklal Caddesi’ne doğru iten ve dağıtmaya çalışan polise, halk tepki gösterdi. Bu saldırının ardından anons yapan polis amiri, “Taksim Dayanışması açıklamasını yaptı. Dağılın yoksa dağıtılacaksınız” dedi. Halk bu anonsa “İkramiye polis”, “Polis halkına ihanet etme”, “Sık bakalım” sloganlarıyla yanıt verdi.

Saldırının başlamasıyla birlikte bir polis amiri ‘Şimdi sıra bizde ananızı s.keceğiz’ dedi. Polis direnişçileri yere yatırarak tekmelerle darp etti ve gözaltına aldı. Polis gözaltı otobüsüne bindirilenleri çeken basın emekçilerini de gözaltına almakla tehdit etti.

‘YERLİSİ YETMEDİ YABANCISI GELDİ’
Saldırının ardından yaklaşık 100 polis istiklal caddesinin girişine barikat kurarak halkın caddeye girişini engelledi. Yarım saat sonra barikat kaldırılınca halk meydana geri geldi. İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında polisin biber gazı ve boya mermisi kullandığı, sivil polislerin gözaltına aldığı öğrenildi. Baro’nun verdiği bilgilere göre 1’i çocuk 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İsveçli Sarah Olsson da bulunuyor. Serbest gazeteci olan Olsson’u gözaltına alan polisler, çevredeki basın emekçilerine “Yabancı bu, bunu da çekin! Yerlisi yetmedi yabancısı gelmiş bir de” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz