O teröristlere yapılan operasyonda çatışma çıktı!

PKK’nın gençlik yapılanması olan o terörist grubun görüntüleri sosyal medyaya böyle yansımış, toplumda infial yaratmıştı.

28 Haziran 2013 Cuma, 09:27


 

 

PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDG-H) kurduğu asayiş birimine Cizre Emniyet Müdürlüğü’nce düzenlenen operasyonda çatışma çıktı. Göstericilerin attığı patlayıcının infilak etmesi sonucu komiser yardımcısı H.B. hafif şekilde yaralandı. PKK, sözde asayiş birimi için ”Biz talimat vermedik, gençlerin işi olabilir” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de ”Bu sürecin boşa gitmesini isteyen birileri mi? PKK’nın kontrol edemediği gruplar da olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

 

ŞIRNAK’ın Cizre ilçesinde PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDG-H) kurduğu asayiş birimine düzenlenen operasyon sırasında ve öncesinde ortalık savaş alanına döndü. Göstericilerin attığı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir komiser yardımcısı yaralandı. Gece saat 21.00 yüzü maskeli yüzlerce genç, İdil yolunu barikatlarla kapatıp gösteri yapmaya başladı. Polise molotofkokteyli, ses bombası, havai fişek ve taşlarla saldıran göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Polis göstericilere tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Olaylar sırasında silah sesleri duyulurken, göstericiler gece yarısından sonra ara sokaklara kaçıp dağıldı.

 

Polis bu çatışmadan sonra, 02.00 sıralarında, Nur mahallesinde, PKK’nın Cizre’deki gençlik yapılanmasına yönelik operasyona başladı. Göstericilerin attığı patlayıcının infilak etmesi sonucu komiser yardımcısı H.B. yaralandı. Yaralı polis Cizre Devlet Hastanesi’ndeki müdahalenin ardından askeri helikopterle götürüldüğü Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye alındı. Operasyon Valilik tarafından şöyle açıklandı: “27.06.2013 Perşembe 02.30 sıralarında PKK/KCK terör örgütünün Cizre ilçemizdeki gençlik yapılanmasına yönelik yapılan operasyonel çalışma esnasında ara sokaklardan yapılan bombalı saldırı sonucunda bir güvenlik görevlimiz hafif yaralanmış ve tedavi altına alınmıştır.”

 

7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Cizre’de saldırıda bulunduğu iddiasıyla 5’i çocuk 7 kişi gözaltına aldı. Cizre’nin Nuh Mahallesi’nde pazar akşamı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDG-H) oluşturduğu ‘Öz Savunma Gücü’ üyesi olduklarını söyleyen, yüzleri poşuyla kapalı yaklaşık 100 kişinin, ‘PKK asayiş’ adı altında araçları durdurup kimlik kontrolü yapması yetkilileri harekete geçirmiş, ilçede güvenlik önlemleri artmıştı.

 

AK PARTİLİ ÇELİK: PKK’NIN KONTROL EDEMEDİĞİ GRUPLAR OLABİLİR

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, A Haber televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, PKK’nın son günlerdeki eylemlerinin araştırıldığını belirtirken şöyle konuştu:

“Başbakanımız, PKK tamamen silah bırakmadı. Az bir bölümünün çıktığını ifade etti. Selahattin Demirtaş da ‘yüzde 80’i yoldadır’ dedi. Şantiye basma Pülümür’de bugün (dün) de vardı. Bu çatışmasızlık ortamı oluştuktan sonra da bir çok kaçırma olayı oldu. Cizre’deki öz savunma birlikleri adı altında polis diploması alanlar oldu. Şırnak Valiliği gerekli, incelemeyi soruşturmayı yapıyor. Burası, elini kolunu sallayarak illegal eylemleri yapılacak yer değil. Süreci zehirleyen şeyler. Provoke, sabote etmeye mi çalışıyor. Bu sürecin boşa gitmesini isteyen birileri mi? PKK’nın kontrol edemediği gruplar da olabilir. Biz hala buradayız. Bu iş daha fazla sürerse, her an eylem yapabiliriz. Kesin şu şudur bilgi sahibi değilim. İncelemeler sonucunda anlayacağız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz