Takvim’de Christiane Amanpour’lu yalan rüzgarı

Yalanlarla dolu röportaja göre Amanpour: “Evet her şeyi para için yaptık, Erdoğan’ı yıkacaklar”

18 Haziran 2013 Salı, 12:30

 

Takvim Gazetesi, CNN International’ın ünlü sunucusu Christiane Amanpour’la hayali bir söyleşi yaptı. Amanpour’un ‘sözde’ itiraflarıyla dolu söyleşiye Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak Twitter’da link verdi. Dilipak daha sonra takipçilerinden özür diledi

 

Takvim gazetesi, Christiane Amanpour’la hayali söyleşiyi “CNN’den kirli itiraf: Her şeyi para için yaptık” haberinyle manşetten  yayımladı. Gazete, “Takvim Haber Müdürü Mevlüt Yüksel, CNN’in Atlanta’daki merkezine gitti. 20 gün boyunca Taksim olaylarını kışkırtan Christiane Amanpour’la konuştu. İşte ünlü sunucunun itirafları…” şeklinde verdiği haberin son bölümünde okuyucusunun şu notu iletti: “CNN, Gezi Parkı olaylarını tüm dünyaya yalanlarla duyurdu. Biz de affınıza sığınarak CNN’in anlayacağı dilden bir asparagas haber yaptık. Mevlüt Yüksel’in Christiane Amanpour röportajı gerçek dışıdır…”

DİLİPAK’A ÖZÜR DİLETTİ

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, söyleşiyi gerçek sanıp Twitter hesabından bunu duyurdu. Dilipak Twitter’e orjinal haliyle şöyle yazdı:
“Amanpourun itirafından sonra ılımlı islamcılar, solcular, çevreciler, ne diyeceksiniz..  sanırım sizin takvimden alıntıladığınız Amapour haberi herşeyi açıklıyor.. amanpour bu işi bitirdi. Koç ve Doğanı işaret ediyor galiba. ama amanpour yaptı yapacağını, sıra reuter ve BBC de.. bir bilirkişilik yapan grub, görüntüdeki resimden merminin o politisten çıkmış olamayacağı, iddia ediyor.Bu işde ecinniler var. amanpourun roportajna bakalım içerden ne tepki gelecek.Amanpour itiraf etti,bizimkilerde oyuna geldik, kullanldık diyebilecekmi.”

Dilipak daha sonra söyleşinin gerçek olmadğını fark edince şu mesajları attı: “bazan çabuk kanıyor insan,kendi bakışına yakın birhaber duyunca.İnsan nekadarda kolay kanıyor.Hemen kanmakda kandırılmakta, kandırmakta kötü. bu da sizin uydurma haberiniz mi? Şakası bile rahatsız edici, sapla saman birbirine karışıyor. twitterdeki haberleri aktarırken, kaynağını kontrol etmek gerek, belki bir kaç kademede, yani asimetrik sorgulama.şakası bile tehlikeli hal almaya başladı bazı şeylerin. ha bu işler bize ders olsun..ya da herkes yalan birhaber bulsun kendine,sosyal mediayı herkesin içini boşalttığı,güvenilmez bir bilgi bataklığına döndürelim. amanpour haberini iyi incelemeden yansıttım için izleyenlerimden özür .. bu işlerin şakası bile cansıkıcı..

 

TAKVİM GAZETESİ’NİN YAPMIŞ OLDUĞU HAYALİ RÖPORTAJ ŞÖYLE:

>Taksim’e bu ilginiz neden?

Bu, yönetim kadromuzun ortak isteğiydi.

>Patronlar size karışır mı?

CNN’i batırmakla tehdit ederlerse karışır.

> Sizi kim tehdit etti?

İlaç, petrol, alkollü içki lobileri, dev finans kurumları… Onlar isterse sizin ülkenizi bile batırır.

> Yanlı yayını onlar mı istedi?

Tabii ki… Patronlar bana bizzat söyledi. Türkiye’deki iki iş ortağı da ‘Diktatör’ vurgusunu özellikle istedi.

> Türkiye’de kimle görüştünüz?

İsim veremem, ama ülkenizin en büyüklerinden… Bütün masrafımızı karşıladılar. Eylemcilerle de tanıştırdılar.

> Irak savaşında televizyon haberlerinde devrim yapmıştınız…

Evet, savaşı canlı ve yanlı yayınladık. Bazıları bizi suçladı ama o kadar da saf değiliz. Ortadoğu’da hiç kimse yansız kalamaz.

>AK Parti mitingindeki 1 milyon kişiyi niye ‘gösterici’ diye tanıttınız?

Ne yapacaktık yani…

>Taksim’deki 150-200 kişiyle mi Türk Baharı olacak!

Dünyadaki ilgiyi devam ettirebilmek için küçük bir hile yaptık, hepsi o kadar…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz