Son dakika: Ankara’da polis çok sert!

16 Haziran 2013 Pazar, 15:08

Ankara’ da gezi parkına destek eylemlerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ ün cenazesinin Kızılay’ da tören yapılmak üzere götürüldügü sırada polis ve jandarma ekipleri Batıkent kavşağında yolu kapattı. Aynı dakikalarda Kızılay’da cenaze aracını bekleyen binlerce kişiye polis müdahalede bulundu.

 

Ethem Sarısülük’ ün cenazesinin Cenazenin Kızılay’ a götürülmesine engel olmak isteyen güvenlik güçleriyle cenaze sahipleri arasındaki görüşmeler sonuç vermedi.  Devreye CHP ‘li milletvekili Levent Gök girdi.

 

Güvenlik güçleri, cenaze aracının Batıkent’ te bulunan Cemevine yönlendirilmesini önerirken cenaze konvoyunda bulunanların Güvenpark’ a geçişlerine izin verdi. Levent Gök ile polis müdürleri arasındaki görüşme sürüyor.

 

 

CEMEVİNDE TÖREN

Kızılay Meydanı’ndaki Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden ve otopsisinde ‘silahlı ateşten çıkan kurşunla ölüm’ tesipiti yapılan Ethem Sarıtürk son yolculuğuna uğurlanıyor. Sarısülük’ün cenazesi Batıkent’teki cemevi yakınında bulunan baba evine, sonra da toprağa verilmek üzere Çorum Sungurlu Beylice Köyü’ne götürülecek.

Aynı dakikalarda Kızılay’da cenaze aracını bekleyen binlerce kişiye polis müdahalede bulundu.

Polis ve bekleyenler arasında gerginlik yaşandı. İşte dakika dakika Ankara’da olanlar.

 

SAAT 14.54

Yoğun biber gazının etkisinden basın mensuplarıda etkilendi çekim yaptıkları yerleri boşalmak zorunda kaldılar.

 

SAAT 14.45

Göstericiler ellerindeki tepsi, tencere ve kaşıklarla bir metal orkestra kurdu. Bazı göstericilerde ellerindeki taşlarla direklere vurarak onlara destek verdi.

 

SAAT 14.39

Kızılay Meydan’da polisin tekrar müdahalesi başladı. Göstericiler ellerinde tepsi ve kaşıklarla her yer Taksim her yer Direniş sloganları atıyor.

 

SAAT 14.13

Müdahalelerinin ardından ara sokaklara kaçan göstericileri polis kovalamaya başladı. Kızılay Meydanı’na 2 tane ambulans geldi. Yaralıları hastaneye taşıyor.

 

SAAT 14.00

TOMA’lar basın mensuplarını da hedef aldı. Görüntü almaya çalışan gazetecilere de müdahalede bulundular.

 

SAAT 13.43

Polis, Sakarya ve İzmir caddelerine yoğun bir şekilde biber gazı atılıyor. Caddenin heryerini biber gazı dumanı kapladı.

 

SAAT 13.35

Ara sokaklara kaçan göstericiler ara sokaklardan  Kızılay meydana yürümeye başladı.  Polis bir çok bira kat kurarken eylemciler ara sokaklardan Kızılay meydanına ulaşmaya çalışıyor. Akatlar ’da da polis göstericilere biber gazı ve tazyikli su sıkmaya devam ediyor.

 

SAAT 13.30

Ankara’nın farklı semtlerinde de polis müdahaleleri başladı.

 

SAAT 13.26

Dağılmayan göstericilere polis tekrar müdahale etti ve meydanı kapattı.

 

SAAT 13.21

Polis göstericilerin dağılması için uyarı anonsları yapıyor. Bir grup çevik kuvvet ekibi ise müdahale için hazırlıklara başladı.

 

SAAT 13.16

Kızılay’da polis yolu trafiğe açtı.Ara ara eylemcilere müdahaleler sürüyor.

 

SAAT 13.11

Ethem Sarısülük’ün cenaze konvoyunun Kızılay’a gitmesine izin verilmedi. Cenaze yeniden Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi’ne götürülüyor

 

SAAT 13.00

Türk Bayrağı açan göstericiler ve polis arasında arbede yaşandı. Polis göstericilerin elinde bulunan Türk Bayrağını biber gazı ve tazyikli su sıkarak aldı.

 

SAAT 12.55

Meydanın bir bölümünde yaklaşık yirmi eylemci ve çok sayıda çevik kuvvet ve Toma aracı var.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz