Terörizmin Finansmanıyla Mücadele

31 Mayıs 2013 Cuma, 11:21

Terörle mücadele noktasında büyük önem taşıyan Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında YönetmelikResmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararları ve bu kararlara dayanılarak çıkarılan müteakip kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonlara ilişkin Dışişleri Bakanlığı kanalıyla iletilen bilgiler, Bakanlar Kurulunca gecikmeksizin malvarlığının dondurulması kararı alınması için Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK)tarafından ivedilikle Başbakanlığa gönderilecek.

Bakanlar Kurulunun malvarlığının dondurulması ve bu kararın kaldırılmasına ilişkin kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak gecikmeksizin uygulanacak. Yayımlanan kararlar BMGK’ya bildirilmek üzere Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığına iletilecek.

 Yabancı devletlerce yapılan talepler

Bir yabancı devlet hükümeti tarafından; bir kişi, kuruluş veya organizasyona ait malvarlığının dondurulmasına ilişkin talepler, gerekçeleriyle birlikte Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’na yapılacak.

Gelen talepler hakkında Başkanlık derhal Malvarlığının Dondurulmasını Değerlendirme Komisyonunu üyelerini bilgilendirecek.

Malvarlığının Dondurulmasını Değerlendirme Komisyonu ise Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanının başkanlığında, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü ve Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdüründen oluşacak.

Malvarlığının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları, talepte bulunan devlete bildirilmek üzere Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı  tarafından Dışişleri Bakanlığına gönderilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz