MHP’den Milli Eğitim Bakanı’na Tepki

31 Mayıs 2013 Cuma, 14:39

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın tarih kitaplarının yeniden yazılacağına dair açıklaması üzerine TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek, “Milli Eğitim Bakanı’nın, tarih kitaplarında kendisini rahatsız ettiğini söylediği unsurlar nelerdir?” diye sordu.
Yalçın, Bakan Avcı’nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Avcı’nın “Talim ve Terbiye Kurulu bütün tarih eğitimi konusunda çok köklü, yeniden çalışma içerisindedir. Tarih kitapları elden geçirilecek. Bizi birleştirmesi beklenen, ama tam tersi zaman zaman bizi ayıran ifadelerin bu kitaplardan temizlenmesi ve bütün millete hitap edecek, bütün milletin başarılarını ihtiva edecek kitapların yazımı konusunda Talim ve Terbiye Kurulu kapsamlı çalışma içerisinde. Her düzeydeki tarih kitapları, bir bütünlük içerisinde birbirini tamamlayacak bir anlayışla yeniden hazırlanıyor” sözlerini hatırlattı. Yalçın, Bakan Avcı’ya şu soruları yöneltti:
“-Milli Eğitim Bakanlığı’nca müfredata dahil edilmiş tarih kitaplarındaki hangi ifadeler Türk milletini meydana getiren kesimleri birbirinden ayırmaktadır?
-Milli Eğitim Bakanı’nın, tarih kitaplarında kendisini rahatsız ettiğini söylediği unsurlar nelerdir?
-Sayın Bakan’ın ucu açık diye nitelendirdiği yeniden yazım çalışmasının sonu nereye varacaktır?
-İlk ve orta öğretimde okutulan tarih kitaplarında hangi eksiklikler ve yanlışlar tespit edilmiştir?
-Tarih kitaplarında hangi bilgilerin kirli olduğu düşünülmektedir de, bunların temizlenmesinden söz edilmektedir?
-Mevcut tarih kitaplarında bütün Türk milletini kapsamayan hangi ifadelerin yer aldığı düşünülmektedir?
-Tarih kitaplarında başka bir milletin geçmişinden ve mazideki başarılarından mı söz edilmektedir?
-Şimdiye kadar okullarda çocuklarımıza yalan yanlış tarih bilgileri mi okutulmuştur?
-Bütün tarih dersi kitaplarının ‘bir bütünlük içerisinde, birbirini tamamlayacak anlayışla hazırlanması’ndan ne kastedilmektedir?
-Eğitim ve öğretimi deneme tahtasına, öğrencileri de deneğe çeviren bu uygulamaların çocuklarımızın geleceğine vereceği zararlar hesaba katılmış mıdır?
-Durmadan müfredat ve ders kitabı değiştirmenin, millî eğitim politikalarının bütünlüğüne, inandırıcılığına ve güvenilirliğine halel getirdiği düşünülmüş müdür?
-Ders kitaplarıyla bu kadar oynanmasının, veliler ve kamuoyu üzerinde yarattığı olumsuz tesir düşünülmüş müdür?
-Talim ve Terbiye Kurulu bünyesinde Türk milli eğitiminin öncelik ve esaslarını, sorunlarını iyi bilen, tarih ve millet sevgisiyle mücehhez uzmanlar bulunmakta mıdır?
-İlgili kurulda sürdürüldüğü duyurulan yazım çalışmaları sırasında, tarih alanında temayüz etmiş akademisyenlerin birikimlerinden yararlanılmakta mıdır?
-Yeniden hazırlanacağı duyurulan tarih kitaplarının yazımı; kimlere, hangi gerekçe ve dayanaklarla sipariş edilmiştir?”(ANKA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz