Nazmiye Demirel son yolculuğuna uğurlandı

Nazmiye Demirel son yolculuğuna uğurlandı.

30 Mayıs 2013 Perşembe, 15:27

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 86 yaşında vefat eden 65 yıllık eşi Nazmiye Demirel’in cenazesi, memleketi Isparta’nın Atabey İlçesi’ne bağlı İslamköy Beldesi’nde toprağa verildi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı cenaze namazı sırasında oturması için tabutun önüne konulan koltuğun kaldırlmasını isteyen Demirel, korumasının kolunda ayakta durarak cenaze namazını kıldı.

İsparta İslamköy’de düzenlenen cenaze törenine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da katıldı. Helikopterle İsparta’ya gelen Demirel 65 yıllık yol arkadaşına veda etti. 

Helallik alınmasının ardından dua edildi ve Nazmiye Demirel’in cenaze namazı kılındı. Tabut omuzlar üstünde cami avlusundan çıkarıldı ve aile kabristanında toprağa verilmek üzere yola çıkarıldı.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı ve yerin dar olması nedeniyle kargaşanın yaşandığı cenaze töreni sırasında Isparta’daki Nazmiye Demirel Ortaokulu öğrencileri, ‘Seni unutlayacağız Nazmiye Teyze’ yazılı döviz açtı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden bir grup öğrenci de üzerlerinde kırmızı tişört ve ellerinde kırmızı güllerle cenaze törenine katıldı.

AİLE KABRİSTANINA DEFNEDİLDİ

İslamköy’deki Süleyman Demirel Külliyesi morguna konulan Nazmiye Demirel’in cenazesi, öğle vakti Şehriban Hatun Camii’nde kılınacak namazın ardından, Nazmiye Demirel’in babası Mesut Şener, annesi Kebira (Kübra) Şener, kız kardeşi Faden Güneş Şener ve erkek kardeşi Yılmaz Şener’in mezarlarının bulunduğu aile mezarlığına defnedilecek.

HOŞGELDİN ‘BABA’ GÜLE GÜLE KOMŞU KIZI NAZMİYE

Eşinin cenaze törenine gelen Süleyman Demirel İsparta’da ‘hoşgeldin baba’ sesleriyle karşılandı. İslamköylüler ise Nazmiye Demirel için ‘firstlayd değil o bizim komşu kızı Nazmiye oldu’ dediler. Demirel bir anadolu kadını olma özelliği ile tanınıyor. Sabah erken saatte kalkar kahvaltıyı hazırlar ve asla kahvaltıya gecelikle oturmazdı. Demirel’in reçel yaparak mecliste dağıttığı da biliniyor.

AYAKTA VEDA EDECEĞİM

Süleyman Demirel kendisi için tabutun başına getirilen koltuğu istemedi ve 65 yıllık eşine ayakta veda edeceğini söyledi. Süleyman Demirel eşine son görevini ayakta yerine getirdi ve koltuk isteğini kabul etmedi.

ÇELENK GÖNDERENLER

Nazmiye Demirel’in cenazesine şu isimler ise çelenk gönderdi:

 

“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıkları İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Ergenekon’un firari sanığı Bedrettin Dalan, İçişleri eski Bakanı İsmet Sezgin, sanatçı İbrahim Tatlıses, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon.”

İŞTE SON VEDA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz