“CHP tarihinin en çapsız lideri”

30 Mayıs 2013 Perşembe, 12:53

Bursa’da Türk Eğitim Sen’in bir konferansına konuşmacı olarak katılan Eski Başbakanlık Müsteşarı ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Türkiye’nin Suriye’ye karşı duruşunu olumlu bulduğunu açıkladı. Yüzlerce sivil insanı öldüren Başer Esad’ın bir an önce etkisiz hale getirilmesine dikkat çeken Güzel, Türkiye’nin ABD desteği olmadan Suriye’ye müdahale etmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin elindeki istihbarat ve askeri gücü ile Esad’ı birkaç saatte bitirebileceğini iddia eden Güzel, “Bizim uçağımızı Suriye düşürdü ve bu olayda 2 pilot şehit oldu. Arkasından bazı ilçelerimiz bombalandı. Bir takım vatandaşlar şehit oldu. Suriye’ye müdahale etmeliyiz. Halep’in güneyine kadar ki kısım Misak-i milli sınırımızda. Onun için daha fazla durmadan bunu yapmamız lazım. Türkiye eğer Ortadoğu’nun lideri ise bizim gerçekten bundan sonra buna benzer itibarımız olacaksa, bunu bir takım İsrail’in bombardımanına bırakmamamız lazım” dedi.

“TÜRKİYE, SURİYE’YE MÜDAHALE ETMELİDİR”

ABD destekli müdahalenin sakıncalı olacağını vurgulayan Güzel, şöyle devam etti: “Tam tersine Türkiye, bunu bizzat yapmalı. Çok zor bir şey de değil. İstihbaratta ve Genelkurmay’da Esad’ın bütün gizli yerleri bulunuyor. Birkaç saatlik bombardıman neticesinde Esad halledilebilir. Bu nasıl olsa olacaktır. Bu Türkiye eliyle olmalıdır. Cenevre konusunda Rusların da sürüklemesi de yanlıştır. Şimdiye kadar devam eden güzel politika müdahale ile sürmelidir.”

“CHP’NİN SURİYE POLİTİKASI FİYASKODUR”

Kılıçdaroğlu’nu Suriye politikasının tam bir fiyasko olduğunu öne süren Güzel, Başbakan Erdoğan’ı ‘Esad’a benzetmesi sebebiyle CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir an önce istifa etmesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu’nun Hatay’daki birkaç milletvekilinin dolduruşuna gelerek Reyhanlı’daki olayları Alevi-Sunni meselesi haline getirdiğini öne süren Güzel, “Türkiye’deki Arap Aleviler son derece devletlerine bağlı, Esad’tan farklı kişilerdir. Reyhanlı katliamını düzenleyen kişi, muhaberatın ikinci başkanı CHP heyetine mihmandarlık yapmış ve onları Esad’ın yanına götürmüştür. Başbakana ‘hain’ diyenler bu hıyanet karşısında utanmazlar mı? Kılıçdaroğlu’nun fiyaskosu karşısında başbakanın dediği doğrudur. Kılıçdaroğlu hemen istifa etmeli” şeklinde konuştu.

“CHP TARİHİNİN EN ÇAPSIZ LİDERİ”

Güzel, Kılıçdaroğlu’nun Suriye politikasının ihanet derecesinde yanlış ve ters olduğunu iddia ederek, “Eli kanlı dikdatörü, bir demokratik lidere benzetmesi sebebiyle sosyalistler bile buna tahammül edemedi. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu bu konudaki söyledikleri tutarsızdır. Kendi itibarını yemektedir. CHP’de daha tarihinde bu kadar çapsız bir lidere sahip olmamıştır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz