Bir ‘ÖLÜM’ 10 Bin lira!

30 Mayıs 2013 Perşembe, 16:34

Reyhanlı’da meydana gelen saldırıların ardından ilçe genelinde yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında bin 983 kişiye 6 milyon 726 bin lira ödeme yapıldı. Hayatını kaybeden Türk vatandaşlarından 45 ailenin yakınlarına da acil ihtiyaçlarını karşılamaları için 10’ar bin lira ödendi.

“Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça beraberindeki heyetle, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.

Hatay Valiliği internet sitesinde yer alan bilgiye göre, TÜRKONFED Başkanı Onatça, kabulden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür ederek, Reyhanlı’da yaşanan menfur saldırıdan dolayı başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade eden Onatça, yaraların sarılması için iş dünyası olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

-“46 TÜRK VATANDAŞININ ÖLÜMLERİ NÜFUS KAYITLARINA İŞLENDİ”-

Vali Celalettin Lekesiz de, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Acılar paylaşıldıkça azalır, ziyaretiniz insanların ruh ve gönül dünyasının yeniden onarılmasına katkı yapacaktır. Hepinize teşekkür ederim” dedi.
Menfur saldırıda hayatını kaybedenleri geri getirmenin mümkün olmadığını ancak geride kalanların maddi ve manevi yaralarının bir an önce sarılması, ilçede hayatın normale dönebilmesi için ciddi çalışmalar yapıldığını ve önemli mesafeler alındığını ifade eden Lekesiz, “Hayatını kaybeden 46 Türk vatandaşının ölümleri nüfus kayıtlarına işlendi. 10 kişiye ölüm aylığı bağlandı, diğerlerinin işlemleri devam ediyor ve 15-20 gün içerisinde tamamlanacak. 21 kişiye cenaze yardımı ödeneği yapıldı. Ağır hasar gören 5 bina vardı 5’i de yıkıldı. İlçe genelinde hasar tespit çalışmalarında bin 983 kişiye 6 milyon 726 bin lira ödeme yapıldı. İlçe genelinde 694 gebeye tıbbi psiko sosyal destek sağlandı. 40 okulda 13 bin 485 öğrenciye psiko sosyal destek verildi. 231 aileye evde sağlık hizmeti tedavi desteği verildi. 4 Aile Sağlığı Merkezi’nde esnek mesai uygulaması yapılarak saat 20.00’ye kadar 1. basamak sağlık hizmeti verildi, uygulama devam ediyor. Esnafın beyanname ve bildirim verme süreleri, her türlü vergi, ceza ve gecikme faizi ödeme süresi 30 Haziran 2014 sonuna kadar, ikmalen, resen veya idarece tarh edilen ve vadesi 11 Mayıs 2013 sonrasına rastlayan her türlü ceza, vergi ve gecikme faizi ödeme süresi 9 Mayıs 2014 sonuna kadar uzatıldı. Hayatını kaybeden Türk vatandaşlarından 45 ailenin yakınlarına acil ihtiyaçlarını karşılamaları için 10’ar bin lira, ağır yaralı 34 kişiye kişi başı 4 bin lira olmak üzere toplam 136 bin lira, orta yaralı 36 kişiye kişi başı 2 bin 500 lira olmak üzere toplam 90 bin lira, hafif yaralı 112 kişiye kişi başı bin lira olmak üzere toplam 112 bin lira ödendi, 227 yaralıya ise toplam 788 bin lira ödeme yapıldı” diye konuştu.

-“FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZDİR”-

İldeki farklılıkların zenginlik olduğunu vurgulayan Lekesiz, şunları kaydetti:

“Bugünkü kardeşlik ortamı, farklılıkların uyum içinde yaşatılması iradesi 3 günde 5 günde ortaya çıkan bir şey değil, yüzlerce yılın sonrasında ortaya çıkan bir şey. Akrabalık bağlarımız olan Suriye’deki olaylardan dolayı yaşanan kutuplaşmanın ilimize de yansımasını, ilimizde bir kaos ve kargaşa ortamının yaşanmasını isteyenler, toplumsal yaşama duyulan güvenin zayıflamasını arzu edenler olabilir. Buna yönelik olarak da değişik eylem arayışlarının içerisinde olabilirler. Hataylılar bu zamana kadar ilimizdeki kardeşlik ikliminin bozulmasına yönelik provokasyonlara pirim vermedi bundan sonra da vermeyecekler. Bundan hiç şüphemiz yok. Herkesin serinkanlı davranması ve geleceğe daha güçlü yürüyebilmek için bundan sonra ne yapılması gerektiğine ilişkin sağduyulu bir tavır ve davranışın içerisinde olunması gerekir. Hataylılar zaten bu zamana kadar bunu yaptılar, bundan sonra da bunu yapacaklarına olan inancım tamdır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz