Yeni Tüketici Yasası Neler Getiriyor

29 Mayıs 2013 Çarşamba, 17:57

Yeni yasa taslağına göre artık bankaların ücret ve komisyon alabilecekleri kalemleri BDDK belirleyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tasarısı taslağı ile yapılan düzenlemeleri anlattı. Yazıcı, yeni düzenlemeleri şöyle aktardı:

Bankaların, yıllık üyelik aidatı olmayan bir kart sunması zorunlu hale geldi.
Bankacılık ücretlerine müdahale etmiyoruz, sadece ücret alınabilecek kalemleri belirliyoruz, mesela banka para sayma ücreti tahsil ediyor, senin zaten işin bu…

Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin adı Tüketici Hakem Heyeti olarak değiştirildi, heyetlerin karar alma sınırı 1,192.52 TL’den ilçelerde 2,000 TL’ye, illerde 3,000 TL’ye yükseltildi.

Tüm tüketici sözleşmeleri en az oniki punto büyüklüğünde ve okunabilir bir şekilde düzenlenecek. Sözleşmede öngörülen koşullar, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilmeyecek.

Kapıdan ve mesafeli satışlarda 7 gün, devre tatil sözleşmelerinde ise 10 gün olan cayma süreleri 14 güne çıkarılıyor.
Ön ödemeli konut satışlar, tüketici kredisi sözleşmeleri ve finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmelerde tüketicilere 14 günlük; taksitle satış sözleşmelerinde ise Borçlar Kanunu’na paralel 7 günlük cayma hakkı getirildi.
Reklam Kurulu yeniden yapılandırıldı. Şu anda Reklam Kurulu’ nda 29 üye var. Bu kurun daha etkin çalışması için üye sayısını 11 olarak belirledik.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz