PKK’nın Lobi Faaliyetleri Devam Ediyor

29 Mayıs 2013 Çarşamba, 21:09

AB yetkililerinden terör listesinin yeniden gözden geçirilmesini istediklerini ifade eden Demirtaş, “Şiddet bitiyorsa, silah bitiyorsa terör örgütleri listesinde tutmanın hiçbir anlamı yok.” dedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş iki günlük Brüksel temaslarını Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’la tamamladı. AP’de gerçekleşen görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini ifade eden Demirtaş, AP’nin Türkiye’deki çözüm süreci ve kalıcı barış için gerekli reformlar konusunda destek vermesini istediklerini aktardı. PKK’nin silahlı güçlerinin Türkiye sınırlarının dışına doğru çıktığını aktardıklarını ifade eden Demirtaş, “Normalleşme aşaması dediğimiz tümden silahsızlaşma aşaması için de AB’nin motive edici bir rol oynaması gerektiğini belirttik. PKK’nin terör örgütleri listesinde bulunuyor olması bu süreci zora sokabileceğini, bu listenin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ettik. Şiddet bitiyorsa, silah bitiyorsa terör örgütleri listesinde tutmanın hiçbir anlamı yok. Bu tam tersine sürecin risklerle karşı karşıya kalmasına neden olabilir.” şeklinde konuştu.

“HASAN AAĞABEY YAVAŞ YÜRÜYOR”

Çözüm süreci çerçevesinde PKK militanların Kandil’e çekilmesi sürecinin yavaş ilerlediğine dair Demirtaş’ın gün içinde yaptığı bir esprinin hatırlatılması üzerine, “Sayın Hasan Cemal biliyorsunuz geri çekilen gerilla gruplarıyla birlikte Kandil’e doğru yürüyordu. Bu konuda geri çekilmenin yavaş ilerlediğine dair eleştiriler gelince gerillalar da ‘Hasan Ağabeyden kaynaklanıyor. Yavaş yürüyor’ demişler. Bu oranın esprisi.” şeklinde konuştu.

HAZİRAN SONUNDA BRÜKSEL’DE KONFERANS

Barış ve Demokrasi Konferanslarından birisinin Haziran ayı sonunda Brüksel’de yapılacağını kaydeden Demirtaş, bunun BDP’nin değil, Avrupa’daki sivil toplum örgütlerin ortak bir konferansı olacağını ifade etti. İki günlük Brüksel temaslarının sonunda demokratik çözüm sürecinin AB’ce yakından takip edildiğinin gördüğünü ifade eden Demirtaş, Paris’te öldürülen üç PKK’lı kadının Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ile görüşmede gündeme geldiğini ve Flautre’nin Fransa içişleri ve adalet bakanları ile temasa geçerek konuyu takip ettiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz