DİSK’ten Eylem Kararı

29 Mayıs 2013 Çarşamba, 15:25

İSTANBUL (ANKA) – DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, kadrolu, güvenceli, sendikalı çalışmayı ortadan kaldırmaya yönelik girişimlere karşı 15-16 Haziran’da başta İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de işyerlerinde, işçi havzalarında, grev alanlarında, direnişlerde, alanlarda ve sokaklarda olacaklarını belirterek, “Türkiye’nin Taşeron Cumhuriyetine dönüşmesine geçit vermeyeceğiz” dedi.
Çerkezoğlu, Konfederasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bir süredir gündemde olan taşeron düzenlemesine ilişkin DİSK’in görüşlerini açıkladı.
16-17 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Türkiye’nin en büyük sosyal diyalog ortamı olarak tanımlanan “Çalışma Meclisi”nin hazırlık toplantısının gerçekleştirildiğini ifade eden Çerkezoğlu, toplantının gündeminin sermaye çevrelerinin ve hükümetin sıklıkla gündeme getirdiği “Alt işverenlik, kıdem tazminatı, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi, 6356 Sayılı Kanun çerçevesinde sendikal örgütlenme ve 6331 Sayılı Kanun çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamasıyla istihdam politikaları” başlıklarından oluştuğunu söyledi.
Toplantıya sosyal diyaloğun tarafı olmayan pek çok işveren örgütünün de davet edildiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Diyalog, müzakere gibi süreçler uzlaşma arayışının farklı biçimleridir. Ama sosyal diyalog toplantıları olarak sunulan toplantılarda konuşulan konular, gündeme gelen itirazlar hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. İktidar ‘sosyal diyalog zemini’ adı verilen toplantılardan çıkan eğilimleri görmezden gelerek aksine bu toplantıları emekçiler aleyhine yapılan düzenlemeleri meşrulaştıracak biçimde kamuoyuna sunmaktadır. Toplantılarda yapılan itirazlar görmezden gelinmekte, sendikaların onay vermediği düzenlemeler yasalaşırken ‘Sosyal tarafların katılımı ile biz bunu hazırladık.’, ‘Herkesin görüşünü aldık’ denilerek yasal düzenlemelere bir meşruluk dayanağı yaratılmak amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz