Baydemir, Talabani’nin eşini ziyaret etti

29 Mayıs 2013 Çarşamba, 20:59
Baydemir, Talabani’nin eşini ziyaret etti

Şeyhmus Çakan’ın haberine göre Baydemir, beraberinde BDP Irak Kürdistan Federal Yönetimi’ndeki temsilcileri Mehmet Ali Aydın ve Şilan Eminoğlu ile Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Ofisi’nden Zozan Yüksel ile birlikte Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Süleymaniye’deki Köşkü’ne geldi. Burada Cumhurbaşkanı Talabani’nin eşi Hero Talabani tarafından karşılanan Baydemir ve beraberindeki heyetin görüşmesi iki saat sürdü. Hero Talabani’nin Süleymaniye’deki tüm basın ve yayın kuruluşlarının temsilcileri ile yazarları davet ettiği yemekli buluşmada Baydemir, Cumhurbaşkanı Talabani’nin bir an önce sağlığına kavuşmasını diledi. Baydemir ayrıca Süleymaniye’deki gazeteci ve yazarları Diyarbakır’daki gazeteci ve yazarlarla buluşmak üzere kente davet etti.

Hero Talabani de ziyareti ve dileklerini Almanya’nın Berlin kentinde tedavi gördüğü hastanede Celal Talabani’ye ileteceğini söyledi.

Baydemir görüşmede Hero Talabani’yi Diyarbakır’a da davet etti. Hero Talabani, memnuniyetle Diyarbakır’a geleceğini ifade etti. Hero Talabani, Türkiye’de Kürt sorununun çözümü için yürütülen çabaları destek verdiklerini belirterek, “Çözüm süreci kapsamında üzerimize düşen ne varsa, bize hangi rol verilirse elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Baydemir görüşmede Hero Talabani’ye Büyükşehir Belediyesi’nin yayınları arasında çıkan Aram Tigran ve Ayşe Şan’ın kitap ve müzik CD’leri ile Si u Ronahi Sanat Atölyesi’nde yapılan Kürt kadın portresinden oluşan bir tablo armağan etti. Hero Talabani de Baydemir’e “Mam Celal” adlı kitabı hediye ederken, Ayşe Şan’ın kitabını mutlaka Celal Talabani’ye ileteceğini ifade etti. Hero Talabani, Büyükşehir Belediyesi’nin Ayşe Şan’ın mezarının Diyarbakır’a getirilmesi çabasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, buna katkı sunmak istediklerini bildirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz