Londra’da İslam karşıtı gösteriler devam ediyor

28 Mayıs 2013 Salı, 10:30

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir İngiliz askerin sokak ortasında öldürülmesinin ardından İslam karşıtı gösteriler devam ediyor.

Aşırı sağcı İngiliz Savunma Birliği (English Defence League – EDL) üyesi yaklaşık iki bin gösterici Başbakanlık konutu önünde toplanarak Müslümanlar aleyhine slogan attı.

“Müslüman katiller sokaklarımızdan defolun!” şeklinde slogan atan protestocular, Başbakan David Cameron’a da tepki gösterdi.

Saldırının ardından bir değerlendirmede bulunan Başbakan Cameron, olayın sadece İngiltere’ye değil, aynı zamanda Müslümanlara da bir ihanet olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan, kendilerini “anti faşist” olarak nitelendiren küçük bir grup da aşırı Sağcılara tepki olarak ırkçılık karşıtı gösteri düzenledi.

Londra’nın Woolvich semtinde Lee Rigby isimli, 25 yaşındaki asker iki saldırgan tarafından satır ve bıçak darbeleri ile öldürülmüştü.

Askeri, “Müslümanların intikamı için öldürdüklerini” öne süren saldırganlar polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilmişti.

Lee Rigby’nin ailesinin yanı sıra çok sayıda Londralı cinayetin işlendiği bölgeye taziye ziyaretinde bulunup, çiçek bıraktı.

euronews

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz