Hemoroid ve kanser

28 Mayıs 2013 Salı, 10:12

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu, erken teşhis edilen kolorektal kanserlerin tedavisinde başarı oranının yüzde 95’e ulaştığına dikkat çekti.

Hemoroidi olanların dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan Asoğlu, bilinçsiz kullanılan hemoroid ilaçlarının kanseri gizleyebildiğini söyledi.

Kolon kanserinin tarama yöntemi ile kolaylıkla saptanabilen ve önlenebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu “Kolon ve rektum kanserinde basit bir muayene hayat kurtarıyor. Kolorektal kanserlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, makatta dışkılarken kan görmek. Hemoroidiniz olsa bile, dışkıda görülen kanın bir tümorün sinyali olabileceğini unutmayın. Önemli bir başka nokta ise, bilinçsizce kullanılan hemorid ilaçları. Eczaneden rastgele alınan hemoroidi baskılayan kremlerin olası bir rektum kanserinin geç tanısına neden olabileceğini unutmayın.” dedi.

 

Son araştırmaların, rektum kanserli hastaların yüzde 35’inin geçmişte hemorid tedavisi gördüğüne işaret ettiğini anlatan Aslıoğlu, “Bu yüzden özellikle hemoroid şiktayetiniz varsa, beklemeden bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak hayat kurtarır. Özellikle yaşınız 40 ve üstü ise, tuvalet alışkanlıklarında değişim, çok sık tuvalete gitmek, tam boşalamama hissi, dışkının miktar ve şeklinde farklılık gibi değişiklikler varsa bu belirtilerin ciddiye alınması gerekir.” uyarısında bulundu.

 

CİHAN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz