Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

İngiliz gazetesinden AKP’ye İslami faşizm suçlaması!

26 Mayıs 2013 Pazar, 12:54

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’deki alkol satışına sınırlama getiren son uygulamaya yönelik olarak Türk kamuoyundan gelen tepkileri sayfalarına taşıdı.

Gazetenin muhabiri Justin Vela’nın İstanbul’dan kaleme aldığı haberde, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin ülkeyi İslamileştirdiği yönünde kaygıları bulunan kesimlerin bu son uygulamaya gösterdikleri tepkiye yer verildi.

Gazeteye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Beyoğlu’ndaki bir Tekel bayisi işletmecisi, uygulamayı İslami faşizm olarak değerlendirmiş.

Gazetenin görüşüne yer verdiği Erdeniz Ucan adlı bir kişiyse uygulamanın laikliğe aykırı olduğunu söylemiş.

Daily Telegraph uygulamanın, her yıl Türkiye’ye gelen 2.5 milyonu İngiliz olmak üzere 30 milyon turistin durumunu etkileyip etkilemeyeceğininse belirsiz olduğunu yazıyor.

Gazete bu konuyla ilgili bir İngiliz turizm firmasının yetkilisinden görüş almış: “Londra merkezli turizm firması Cachet Travel’dan Ghislain Sireilles Başbakan Erdoğan’ın Türkiye için birçok olumlu adım atmış olduğunu ama diğer yandan alkol kısıtlaması gibi uygulamalar nedeniyle ‘biraz kaygılı’ olduğunu söylüyor. Sireilles, ‘Bu, Türkiye’yi biraz daha tutucu, belki biraz daha muhafazakâr ve özgürlüğünü biraz kaybediyor gibi gösteriyor’ diyor.”

Bununla birlikte firma yetkilisi Sireilles, alkol kısıtlamasının Türkiye’yi daha az cazip bir gezi istikameti haline getireceğine çok ihtimal vermemiş:“Müşterilerimiz Türkiye’ye sadece içki içmeye gitmiyor. Türkiye’ye mekânları görmeye gidiyorlar, arkeoloji için, tarih için gidiyorlar.”

BBC Türkçe

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz