THY, dokunulmaz!

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 19:46

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yaşadığı rötar nedeniyle yaptığı, “Türk Hava Yolları’na hakkımı helal etmiyorum” açıklamasının anımsatılması üzerine, “Gecikmeler, bazen elimizde olmayan nedenlerle de olabiliyor. İşi abartmanın anlamı yok” dedi.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin Bursa-Yenişehir kesiminde incelemelerde bulundu. İnşaatı sürdüren firma yetkilileri Yıldırım’a brifing verdi. Basına kapalı gerçekleşen brifingin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, bakanlık olarak her ay düzenli olarak büyük projeleri, şantiyelerde denetlediklerini söyledi. Bugüne kadar Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi, Marmaray Projesi ve Ankara Metroları projelerindeki ilerlemeleri aylık denetlemelerle takip ettiklerini ifade eden Yıldırım, bu aydan itibaren Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Yüksek Hızlı tren projelerini de denetleyeceklerini belirtti. Yıldırım, irili ufaklı çok sayıda ancak 2 büyük projeyi Bursa’da yürüttüklerini anlatarak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak Bursa toplam 4 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiklerini, bunun 2,5 milyar liralık kısmının tamamlandığını anlattı.

 

“DOĞRU SÖZE HASAN AMCA NE DESİN”

Bir gazetecinin, “CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin sabah ‘AK Parti iyi olduğu için burada değil, biz kötü olduğumuz için burada’ açıklaması oldu. Yorumunuz nedir?” sorusuna Yıldırım, “Yorum getirmeyen bir açıklama. Doğru söze Hasan amca ne desin?” diye yanıt verdi. Yıldırım, Muharrem İnce’nin söylediklerinde doğruluk payı olduğunu ancak atladığı önemli bir noktanın bulunduğunu dile getirerek, “Onların başarısızlığı, AK Parti’nin başarılı olması değildir. AK Parti iktidarında muhalefet etmek çok kolay değil. Yani AK Parti’nin söylediğinin, yaptığının bir adım ilerisinde, bir şey, bir fikir, bir proje ortaya koyabilirseniz fark edilirsiniz kamuoyu tarafından. Eğer koymazsanız o zaman sızlanmak da kaçınılmaz olur” diye konuştu.

 

ABARTMANIN ANLAMI YOK

Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yaşadığı rötar nedeniyle yaptığı, “Türk Hava Yolları’na hakkımı helal etmiyorum” açıklamasının anımsatılması üzerine, ise şunları söyledi: “Türk Hava Yolları (THY) son 10 seneyi dikkate aldığınızda çok büyük başarılara imza atmış bir şirket. Bunu bizim değil cümle âlemin takdir ettiğini biliyorsunuz. 2003 yılında THY sadece 60 noktaya uçuş yapıyordu, şu anda 220 noktaya uçuş yapıyor dış hatlarda. İç hatlarda 26 noktaya yapıyordu, şimdi 49 noktaya uçuş yapıyor. 10 sene önce 8,5 milyon yolcu taşıyordu, şimdi ise taşınan yolcu sayısı 40 milyon. THY Avrupa’nın 3. dünyanın 7. büyük şirketi oldu 10 yıl içinde. 10 yıl önce esamesi okunmayan bir şirketti. Sefer, ikram ve hizmet kalitesi noktasında 2 yıl üst üste Avrupa’nın en iyi şirketi seçildi. Grev yaşandı, grev süresince de seferlerin hiçbiri de aksamadan yapıldı. Böyle bir grev dünyanın başka yerinde olsaydı tek bir uçak kalkmazdı. Dün İngiltere’de A319 tipi uçak havalandı, motorunun biri alev aldı, mecburi iniş yaptı o gün bütün seferler iptal oldu. Allaha şükür bugüne kadar böyle bir sorun yaşamadık. Gecikmeler, bazen elimizde olmayan nedenlerde olabiliyor. İşi abartmanın anlamı yok.”

 

Peki, Çağlayan’ın söyledikleri basında nasıl yer bulmuştu? İşte o haber:

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) 13. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Töreni’ne geç kalan Bakan Çağlayan, ‘Türk Hava Yolları’na (THY) hakkımı helal etmiyorum. Tedavimi yarıda kesip geldim ama uçak maalesef zamanında kalkamadı” dedi.

 

MÜSİAD’ın Ekonomi Basını Ödül Töreni’ne Ankara’dan THY uçağı ile gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, oldukça sinirlendiğini belirterek, THY’deki rötarlar yüzünden bütün programlara gecikmeli gittiklerini ifade etti.

 

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Ankara’da gördüğü fizik tedavisini yarıda kesip havalimanına gittiğini açıklayan Bakan Çağlayan, “11 sene önce büyük bir kalp krizi geçirmiştim. İçki ve sigara içmem. Sporu düzenli yaparım ama benim randevulara zamanında gitme gibi bir hastalığım var. O hastalığım neticesinde saat 5’te yaptırmakta olduğum fizik tedavisini yarıda kestim. Havalimanına geldim ve müjdeyi aldım. Dediler ki THY uçağı geç gidecek. Alışık olduğum bir durum. Benim için çok tuhaf gelmedi. Sonra bir anons yaptılar, 40 dakika sonra uçağa alacağız diye. İsterseniz hiç kaldırmayın dedim. Sonuçta bizi İstanbul’a getirdiler.” dedi.

 

İstanbul’a geldiklerinde yaşadıkları sorunun bitmediğini ifade eden Bakan Çağlayan, “Bu sefer zannettiler ki ben İstanbul’a hiç gelmemişim. Birkaç tur attırdılar bize. Dedim ki ilave ücret vermem. Evet, geçikmemin sebebi THY’dir. Hakkımı helal etmiyorum. Çünkü ben gittiğim her yerde THY’yi dünyanın her yerinde güzel bir şekilde tanıtmaya çalışıyorum. Başbakan ve biz bakanlar gittiğimiz her yerde tanıtıyoruz ve iftihar ediyoruz. Ama şimdi benim buraya geç getirdiği için sinir katsayımı ve kolesterolümü yükselttiği için geçmiş hiçbir hakkımı helal etmiyorum. Buradan söylüyorum ve sizlerden özür diliyorum. Çünkü böyle bir haddim yok. Ucu ucuna yetişmeye çalışıyoruz. Dün de aynı şeyi yaşadık. Böyle bir şeye sebebi gerekçesi ne olursa olsun kimsenin buna hakkı yok ve ilk defa da bu kadar sinirli konuşuyorum.” şeklinde konuşmuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz