İran’da Said Celili Cumhurbaşkanlığına oynuyor

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 13:22

İran’da Haziran ayında yapılacak seçimlerin favori ismi olarak gösterilen nükleer baş müzakerecisi Said Celili, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Batıya karşı ülkesinin menfaatlerini korumaya devam edeceğini söyledi.

Anayasa Koruyucular Konseyi tarafından seçimlerde yarışacak 8 kişilik listeye seçilen Celili seçim kampanyasını başlattı. Celili, Başkent Tahran’da kendisini destekleyen bir kalabalığa İslam’ın gücünü yaymaya çalışacağını söyledi.

“Her zaman şunu söyledik. Biz İslam’ın gücünü yaymak kibirli güçlerin etkisini ise azaltmak istiyoruz.”

14 Haziran’da yapılacak seçimlerde yarışacak 8 adaydan 5’i muhafazakar, 2’si ılımlı, kalan 1 adayın ise reform yanlısı olarak biliniyor.

Celili, desteğinin önemli bir kısmını muhafazakarlar ile Devrim Muhafızları Örgütü’nden alıyor.

“Said Celili nükleer müzakerelerde çok iyi bir kararlılık gösterdi ve ülkemizin ilkelerini sonuna kadar savundu. Hiç bir zaman taviz vermedi. Batılı güçler ondan taviz alamadı. Ben kendisiyle gurur duyuyorum.”

Celili favori görünmesine karşılık toplumdan alacağı desteğin oranı belirsiz. İran’da son cumhurbaşkanlığı seçimleri reform yanlısı gösterilerin gölgesinde kalmıştı. Ülkede değişime öncülük eden isimler ev hapsinde bulunuyor.

euronews

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz