Başbakan Reyhanlı’da!

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 15:30

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye önündeki meydanda halka seslendi. Suriye’de kan ve göz yaşı olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Suriyelilere ensar olmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin yanı başında yaşana zulmün mutlaka sona ereceğini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yanımızda cereyan eden olay, kendi saltanatlarını diktatörlüğünü devam ettirme gayretinde olanlar, bizim huzurumuza musallat olmuşlardır.” dedi. Türkiye olarak Suriye ile yüksek düzeyde anlaşmalar yapmak suretiyle Suriye’ye el attıklarını ve onların iyiliği için elimizden gelen gayreti gösterdiğini kaydeden Erdoğan, “Asi nehrinde dostluk barajının temelini atmıştık. Bu hem Suriye’nin hem de Türkiye’yi taşkınlardan korumak için yapılan önemli adımlardır. Bizim aramızdaki bu anlaşmalar hiçe sayıldı, aramızdaki kardeşlik bağları ayaklar altına alındı. Kim tarafından, Esat zalim diktatörü tarafından. Bu tarih itibariyle mazlumlara hep ensar olmuştur bu millet. Mazlumlar karşınsın ensarlık görevi yapmıştır. Muhacirlere ensar olmuştur biz, asırlar öncesinde yeri gelmiş muhacir yeri gelmiş ensar olmuşsuz.” ifadesini kullandı.

Suriye’de zalim Esad’ın zulmünden kaçan Suriyelileri kardeşleri olarak tanımlayan ve bunların Reyhanlı’ya veya sınır boyuna keyifleriyle gelmediğini vurgulayan Başbakan, 300 bin insanın ölüm korkusuyla geldiğini söyledi. “Maalesef ensar olmaktan nasip almayanlar, zalimlerle fotoğraf çektirmeye tevessül ettiler, burada kardeşlerimin arasına fitne ve nifak tohumları atmaya gayret ediyorlar.” Diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardeşlerim, siz 25 bin civarında Suriye’den buraya gelen kardeşlerimize kucağınızı açtınız. Şimdi onları buradan kovma gayreti içerisine girenlere itibar etmeyin, onlar bizim kardeşlerimizdir, bize inandıkları incin güvendikleri için buradalar geldiler. Yoksa kimse evinden barkından kaçarak terk ederek başka ülkelere gitmez. Başımıza böyle bir bela gelecek olsa o zaman ne yaparız. İşte o zaman ne yaparsanız şimdi de aynısını yapacağız. Ensar olacağız, kucaklayacağız, bu nifaka fitneye asla pirim vermeyeceğiz. Suriye sulhu yakaladığı gün, diktatörlük sona erdiği an, halk iradesi iktidar olduğu gün, buradaki kardeşlerimiz evlerine dönecektir. Suriye’de zulüm var, kan kin var ve uçaklarla bombardıman, tanklarla, toplarla kendi halkını öldürme gayretinde olan 100 bine yakın vatandaşını katleden bir diktatör var. Biz Türkiye’de sandıklar kurarak iktidar olduk, halkın iradesiyle iktidar olduk ama onlar babadan gelen bir iktidarla o zulmü devam ettiriyorlar.”

Reyhanlılara birlik ve beraberliklerini korumaları tavsiyesinde bulunan Erdoğan, Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğuna vurgu yaptı. “Hiç endişe etmeyin bu günler gelip geçer ve geçecek.” diyen Erdoğan, “En kısa zamanda Suriye’de muhalif güçler bu diktatörü devirecekler, bu yakındır. ‘Allahın yardımı ne zaman?’ diyordu ya ve ardından Allahın yardımının yakın olduğunun müjdesi geliyordu Suriye’deki kardeşlerimize sesleniyorum: Allahın yardımı yakın şuanda inşallah bu olacak endişeniz olmasın.” dedi.

Aramıza nifak sokamayacaklar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs’ta 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıların ilk kez geldiği Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, saldırıları düzenleyenlerin toplumun birlik ve beraberliğini hedef aldığını belirterek, “Aramıza nifak sokamayacaklar.” dedi.

Erdoğan ilçedeki ilk patlamada büyük hasar gören Reyhanlı Belediyesi binası önünde halka seslendi. Erdoğan, yaşanan sıkıntıların aşılacağını ve bunun için gerekli desteklerin de verildiğini ifade etti.

İş-Kur’dan tüm mağdurlara yönelik başlatılan bir süreç olduğunu söyleyen Erdoğan, “İşsiz olan kardeşlerimiz buradan da gerekli desteklerini 3 ay süreyle alacaklardır. Ayrıca süreç içerisinde ilçemizde attığımız bu adımları güçlendireceğiz. Bunu güçlendirmekle kalmayacağız, valimiz, belediye başkanımız, kaymakamımız, Adalet Bakanım, milletvekili arkadaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile ilçemizi çok daha güçlü kılacağız.” diye konuştu.

Hatay’ın 10 ay sonra büyükşehir statüsüne kavuşacağını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu kararı biz verdik. Bu tür ilçeler artık kenarda kalmayacak. Buralar da büyük şehrin bir ilçesi olacak. Reyhanlı alt yapısıyla üst yapısıyla bundan nasibini alacak. Modern bir şehir olmanın adımlarını atacağız.”

Kısa süre sonra Reyhanlı’ya tekrar geleceğini söyleyen Erdoğan, bu gelişinin patlamalar nedeniyle olduğunu ifade ederek, “Başbakan olarak buraya olayın olduğu anda gelmiş olmam bazı çerçevelerce farklı değerlendirilebilirdi, bu işin istismarcıları var, bunlara fırsat vermeyin. Başbakan yardımcım, 3 bakanım, milletvekillerim, anında buraya geldi. Valim anında zaten burudaydı sürekli irtibat halindeydik. Bütün yardım mekanizmalarımı yoğun bir şekilde çalıştırdık. Daha sonra Cumhurbaşkanımız geldi. Biz sizi ne hükümet olarak ne devlet olarak yalnız bırakmadık, bırakmayacağız.” dedi.

Vatandaşlara, istismar örgütlerine, topluma fitne sokmak isteyenlere asla prim vermemeleri çağrısında bulunan Erdoğan, bu odakların korkusunun toplumun birlik, beraberlik ve dayanışması olduğunu vurguladı.

“İşte bu dayanışma onların buralarda hayat bulmasını ortadan kaldıracaktır. Sizi Allah için seviyoruz. Suriye’den buruya gelen kardeşlerimiz sizin kardeşlerinizdir.” diyen Başbakan, sözlerini şöyle tamamladı: “İnanıyorum ki Reyhanlılı kardeşlerim onlara sahip çıkar. Biz yaratılanı yaratandan ötürü seven bir anlayışın mensuplarıyız. Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Alevi, Sünni, aklınıza ne gelirse hepsini yardandan ötürü severiz. Reyhanlı bize gönlü açık olan ilçemizdir. Bizimde onlara karşı her zaman gönlümüz açıktır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da Allah’tan şifa diliyorum.”

(CİHAN)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz