“AKP Biz Kötü olduğumuz için iktidar”

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 16:02

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce’den tarihi bir itiraf eldi. İnce “AKP iyi olduğu için burada değil, bence biz kötü olduğumuz için onlar burada” dedi.

ABD’nin başkenti Washington’daki temasları çerçevesinde Amerikan Atatürk Derneği’nde bir konuşma yapan İnce, “AKP, alkole kafayı takmış durumda. Keşke bu alkole gösterdikleri duyarlılığı; hırsızlığa, yolsuzluğa, ihaleye fesat karıştırmaya, kent rantını yandaşlara dağıtmaya gösterselerdi. Bunların bunu dini gerekçelerle, inandıkları için yaptıklarını sanmıyorum, bu bir dayatma, diğer alanlarda böyle bir duyarlılıkları yok AKP’nin. Yani hırsızlık almış başını gitmiş, yolsuzluk almış başını gitmiş, bu konularda tek kelime etmiyorlar. İngiliz viski şirketlerinin 500 milyon dolar borcunu affediyorlar. TEKEL’in içki bölümünü ucuza satıp fakir fukara milletin parasını yediriyorlar. Burada haramdan, helalden bahsetmiyorlar. İhalelere nasıl fesat karıştırdıklarından, özellikle İstanbul’da kent rantını nasıl yandaşlarına verdiklerinden bahsetmiyorlar. Burada hiç haram akıllarına gelmiyor ama içki, dini referans kabul ederek Türkiye’yi dönüştürmek, yaşam şeklini değiştirmek, yaşam şekline müdahale etmek anlamında akıllarına geliyor. Samimi değiller. Bu konuda insanların dini duygularını sömürerek oy devşirmek istiyorlar, yaşam şeklini dayatmak istiyorlar, bunların mantığı bu” diye konuştu.

“ATATÜRK DÜŞMANLARINI GÖRÜNCE HEYECANLANIYORUM”

Atatürk düşmanları karşısında olunca daha güzel konuştuğunu söyleyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onları görünce heyecanlanıyorum. Tabii ki bu bağımsızlık idealinin öldürülmeye başlandığı bir tarih var geçmişimizde. Bu da 12 Eylül 1980 maalesef. Atatürk sevgisiyle, Atatürk’ün yaptıklarıyla uğraşılmaya başlanan tarih 3 Kasım 2012 değildir. Bunun asıl sorumlularından biri Kenan Evren’dir. Burada hatırlayınız, gençlik ve spor bayramını Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı haline getirdiler. Bu Atatürk’ü anma gibi anlaşıldı, bu böyle anlaşıldı, Atatürk’ü hatırlama değil, anma ama bugün durum farklı. Bugün de Cumhuriyet’e saldırılar var, kuruluş felsefesine saldırılar var, geçmişten farklı bir millet var karşımızda çünkü Türk milleti artık manüpilasyona açık bir millet. Bu kadar çok internet sitesi, bu kadar çok yalaka, yandaş, yağcı medya, bu kadar çok besleme sivil toplum örgütü. Bunlar milleti manipülasyona açık hale getirdi. Yani Türkiye’de sınırların değişmesinden tutun, Anıtkabir’in kaldırılması, silahlı kuvvetlerin lağvedilmesi, Abdullah Öcalan’a paşa unvanı verilmesi, artık bunlar Türkiye’de konuşulabiliyor. Yani Atatürk resmiyle, Türk bayrağı ile meydana çıkan çocuk polisten cop yiyor, Abdullah Öcalan’ın posteriyle çıkan özgürlük savaşçısı oluyor ve bunun doğru olduğunu anlatan televizyon var, internet sitesi var, gazete var, yandaş var, yağcı var, yalaka var.”

“AKP İYİ OLDUĞU İÇİN DEĞİL BİZ KÖTÜ OLDUĞUMUZ İÇİN BURADA”

İnce, “Ben sizin tarikat şeyhinizim, ‘Doğrusu budur’ diyorum, siz de gidiyorsunuz hepiniz oraya oy veriyorsunuz, sonra da diyorsunuz ki, ‘Şu kadar oy aldık.’ Bu millet iradesi değil ki. Millet iradesinin olabilmesi için birey özgür olacak, özgür olabilmesi için de laik olacak, sistem de laik olacak. AKP iyi olduğu için burada değil, bence biz kötü olduğumuz için onlar burada. Biz diyoruz ki, din eğitimi 12 yaşından sonra olmalıdır. Neden? Çünkü soyut düşünme 12 yaşından sonra başlar. Cennet, cehennem, ölüm, Allah, 4 yaşındaki çocuk bunu algılayamaz. Onlar, ‘Hayır’ diyorlar. 2 yaşında başlatacaklar neredeyse. Diyoruz ki, bak sen bunu erken yaşta başlatırsan bu empoze etmek olur. Aile çocuğuna din eğitimini empoze edebilir ama devlet bunu yapamaz. O zaman laik devlet olmaz. Laik devlet olabilmesi için din eğitiminin 11-12 yaşından sonra olması gerekiyor diyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz