PKK YÖNETİCİLERİNE MECLİS YOLU AÇILIYOR

24 Mayıs 2013 Cuma, 00:16

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu milletvekili seçilme şartlarında çok tartışılacak bir değişiklik yaptı. Değişikliğe göre, Terörü teşvik suçundan mahkum olanlar milletvekili seçilebilecek.

Bu değişikliğin yasalaşması halinde başta Murat Karayılan olmak üzere, PKK’nın tüm dağ kadrolarına meclis yolu açılmış olacak. Yapılması öngörülen değişiklik ile ‘’Terör eylemlerini tahrik ve teşvik’’ ibaresi metinden çıkarılıyor. Bu durumda PKK dahi tüm terör örgütü yöneticilerine meclis yolu açılmış olacak.Değişikliğin hayata geçmesi halinde terör eylemlerine katılanlar milletvekili seçilemeyecek, ancak bu eylemleri tahrik ve teşvik edenler vekil olabilecek. Değişikliğe, MHP karşı çıkarken AKP-CHP ve BDP ise onay verdi.

Siyaset kulislerinde  Devlet-PKK pazarlığında bu maddenin mevcut sürecin bir parçası olduğu yorumları da yapılıyor.

DİPLOMA ŞARTI DA ARANMAYACAK

Yapılması öngörülen değişiklik ile ‘’Terör eylemlerini tahrik ve teşvik’’ ibaresi metinden çıkarılıyor. Bu durumda terör eylemlerine katılanlar milletvekili seçilemeyecek, ancak bu eylemleri tahrik ve teşvik edenler vekil olabilecek.

Mevcut Anayasa en az ilkokul diploması olma şartını taşıyor. 25 yaş sınırının 21’e düşürülmesi de tartışılıyor. Bir yıllık hapis cezası ise 2 yıla çıkarılacak ve ‘’2 yıl ve daha fazla hapis cezası alanlar’’ milletvekili seçilemeyecek. AK Parti ve BDP askerliğini yapmayanların da Meclis’e girmesini önerirken CHP ve MHP askerlik şartında ısrar etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz