Medet Ünlü’yü Şehit Ettiler

24 Mayıs 2013 Cuma, 02:55

Mehdi Çetinbaş / Yazete

Sabahın köründe cep telefonum çalıyor. Bu saatte çalan telefon hayra alamet değildir. İzmit’te hastanede üç aydır yoğun bakımda yatan, eski siyaset arkadaşlarımdan değerli bir ağabeyimin vefatını haber veriyorlar herhalde diyerek telefonu elime alıyorum.

Telefonun ekranında arayan olarak görülen isim Ankara’dan tanıdık bir bürokrat. Kafkas kökenli bir arkadaşımız. Telefonu açar açmaz, Medet diyor Medet’i vurdular. Uyku sersemliğinden önce anlamıyorum. Hangi Medet diyorum. Sanki tanıdığım birkaç tane Medet varmış gibi. Bizim Medet, Çeçen Medet diyor.

Bir anda donup kalıyorum. Oturduğum yerde öylece kala kalıyorum. Eşim de kalkıp geliyor. Yüzümdeki ifade nasılsa ; ne oldu ne oldu diye heyecanla soruyor. Medet… Medet diyorum Ankara’da öldürülmüş.  O da tanıdığı için büyük bir üzüntü yaşıyoruz.

Medet ile tanıştığım günlere dönüyorum. 1994 yılı ;birinci Rus-çeçen savaşı sırasında yapılan çeşitli toplantılarda sık sık karşılaşıyoruz. Kafalarımız uyuşunca dostluğumuz da başlıyor. Siyasi çizgimiz sağda olmakla birlikte, o Fazilet Partisinde, ben ise DYP’de siyaset yapıyordum. Çeçenistan meselesi için her iki parti nezdinde de ortak girişimlerde bulunurduk.

Çeçenistan dramını anlatmak için tertiplenen çeşitli toplantılara birlikte katıldık, birlikte basın toplantıları yaptık, birlikte televizyonlara çıktık; velhasıl birlikte o kadar çok hatıramız var ki.

Rahmetli Cahar Dudayev Türkiye’yi ziyaret ettiğinde, Medet Ünlü onu Ankara’da bürokrasi çevreleri ile görüştürmüştü.  Dudayev de, Medet’e Çeçenistan-İçkerya  Cumhuriyeti Fahri Konsolosu unvanını layık görmüştü. Çeçenistan’da yönetim Rus yanlısı Kadirov’un eline geçmesine rağmen Medet o eski unvanını kullanmaya devam etti.

Medet, Çeçenistan ile ilgili yaptığı çalışmalar dolayısıyla tehdit alan birisi idi .Bu sebeple koruması vardı. Tedbirliydi. Elinden geldiği kadar kendini kollamaya çalışıyordu.

Önemli kaynaklardan aldığım bilgilere göre , cinayet  21 Mayıs Kafkas sürgününün 149. Yıldönümünde işlenecekmiş. Ancak o gün Medet Ünlü yalnız değildi. Akşam sekreteri ve korumayla birlikte çıkınca suikastçı hedefine ulaşamamış.

22 Mayıs günü koruma öğleden sonra hastanede işi olduğu için erken ayrılmış. Sekreter de saat 18.30 gibi işten ayrılmış. Katil ya da katiller 19.00 ile 19.30 arası bir vakitte zili çalarak kapıyı açan Medet Ünlüye yakın mesafeden ateş açarak şehit ediyorlar.

Büyük bir ihtimal ile cinayette kullanılan maşa Çeçen kökenli biri, yine büyük bir ihtimal ile katili Medet Ünlü tanıyor bile olabilir.Ailenin iddiası cinayetin ardında Rus yanlısı Kadirov’un adamlarının olduğudur.

Daha önce öldürülen Çeçenistan kökenli mültecilerden sonra bu sefer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çeçenler hedef alınmıştır. Medet Ünlü’ye yapılan suikast  bardağı taşıran son damla olmuştur.

Daha önceki suikastlerle ilgili sis perdesi maalesef aralanamamıştır.  Türkiye Rus ajanlarının cirit attığı, elini kolunu sallayarak dolaştığı, cinayeti işledikten sonra da çıkıp gittiği bir ülke haline gelmiştir.

Medet Ünlü Başbakanımız Tayyip Erdoğan ile birlikte aynı partide politika yapmış bir isimdir. Diğer bir anlamda başbakanımızın arkadaşıdır.

Bu güne kadar işlenen Çeçen cinayetlerini aydınlatamayan Türk polisi, bakalım şimdi ne yapacak.

Medet Ünlü  neden hedef seçildi?

Medet Ünlü’yü vuranlar kime mesaj yolluyor ?

21 mayıs Çerkes  Soykırımının 149. Yılını anma törenleri ile cinayet arasında bir bağ var mı?

Sorular…Sorular…

O kadar çok sorulacak şey var ki;

Haydi Türk polisi görev başına

Bu sıradan bir cinayet değil!

Öldürülen kişi  Başbakan’ımızın da geçmişte birlikte yol arkadaşlığı yaptığı bir isim.

Bekliyorum….!

Yorum

  1. İLTER KUŞOĞLU

    25 Mayıs 2013 at 17:28

    BİR DÖNEM OMUZ OMUZA BULUNDUĞUM, SES VERMEKTEN KORKULAN BİR ZAMANDA SAHİPSİZ, GARİBAN ÇEÇENLER İÇİN YOKLUKLARA BİRLİKTE GÖĞÜS GERDİĞİMİZ, “ASLAN YEĞENİMİZ” SÖZÜNÜ UNUTMAYACAĞIM MEDET ÜNLÜ’YE ALLAHTAN RAHMET DİLİYOR SEVENLERİNE VE YAKINLARINA SABIR TEMENNİ EDİYORUM. MEKANIN CENNET OLSUN WAYNAK… İLTER KUŞOĞLU TÜRK ÇEÇEN KAFKAS KOMİTESİ KURUCU BAŞKANI (1999-2001)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz