Redhack Olayında Yeni Gelişme

23 Mayıs 2013 Perşembe, 18:51

Redhack’in Reyhanlı saldırısına ilişkin yayınladığı istihbarat notunda 1 asker gözaltına alındı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, jandarma istihbaratının Reyhanlı saldırısıyla ilgili istihbarat çalışmasının sızmasına ilişkin, “Bu bir hacklenme meselesi değil. Bir ilimizdeki jandarma eri cep telefonuyla evrakları çekerek servis etmiş. O da tespit edilmiş ve gözaltına alınmıştır” dedi.

Gazete, televizyon ve ajansların Ankara haber müdürleriyle sohbet toplantısında bir araya gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Reyhanlı ziyaretiyle ilgili bilgi verdi. Dün akşam Başbakan’ın Reyhanlı’ya 30 Mayıs’ta gideceğini duyurduğunu hatırlatan Çelik, “Sayın Başbakan’ın Cumartesi günü başka programları vardı. Onun üzerinde çalışıyordu. O programlara başka arkadaşları gönderecek. Biran önce Reyhanlı’ya gitmek istiyordu. Bu Cumartesi gününe alındı. Başbakan orada hala acıları taze olan, yakınlarını kaybedenlere taziye ziyaretinde bulunacak. Reyhanlı başta olmak üzere oralarda incelemeler yapacak. İçişleri Bakanı başta olmak üzere bazı bakanlar kendisine refakat edecek” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın başından itibaren bu meseleyi adım adım izlediğini vurgulayan Çelik, muhalefetin bu meseleyi de istismar ettiğini söyledi. Çelik, “Başbakan ilk gün gitmek istedi fakat oradaki yetkililer rehabilitasyon çalışmalarının çok zor olacağını belirttiği için Başbakan gitmedi. Herkes Başbakanı başka şeylerle itham edebilir ama halkının yanında olma ve yüreğine dokunma konusunda hiç kimse bir eleştiri yöneltemez. Kimse bu konuda haksızlık yapmasın” şeklinde konuştu.

Çelik, Jandarma istihbaratın Reyhanlı saldırısıyla ilgili istihbarat belgelerinin Redhack hacker grubu tarafından hacklenerek kamuoyuna duyurulduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, bunun hacklenme meselesinin doğru olmadığını söyledi. Çelik, “Bir ilimizdeki bir jandarma eri cep telefonuyla bu evrakları çekerek servis yapmıştır. O da tespit edilmiştir. O kişi gözaltına alınmıştır. Orada başka bir terör örgütüne yönelik istihbarat bu meseleyle irtibatlandırılmış. Mesele bununla ilgili değil. Bir hacklenme değil bir sızdırmadır. İlgili amirine bunu aktarmakla yükümlü olan bir erin yaptığı bir şeydir” dedi.

Çelik, Reyhanlı’da yaraların sarılmaya çalışıldığını ifade ederek, “Giden canları geri getiremeyiz ama orada hayatın normale dönmesi için hükümetimiz ilk günden itibaren üzerine düşeni yapmaya devam edecek. İstihbarat kopukluğu, güvenlik zaafı var mı sorusuna cevap olmak üzere Başbakanlık Teftiş Kurulu derinlemesine bir araştırma yapıyor. Bir kusur varsa bununla ilgili kamuoyuna bilgi verilecek ve sorumluluğu olanlarla ilgili hukuk devletinin gereği yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz