CHP, üniversiteler için komisyon oluşturdu

23 Mayıs 2013 Perşembe, 14:00
CHP, üniversiteler için komisyon oluşturdu

CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu’nun başkanlığındaki komisyon ilk olarak, öğrenci olaylarının yoğun yaşandığı ODTÜ ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) okul yönetimi ve öğrenci gruplarıyla görüştü.

Danışoğlu’nun başkanlığında CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özer, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’den oluşan komisyon, ODTÜ ve DTCF’nin ardından İstanbul, Marmara, Anadolu, Osmangazi ve Pamukkale üniversitelerini ziyaret edecek.

CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, komisyon çalışmalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Komisyonu kurmaya karar verdiklerinde çıkış noktasının tutuklu öğrenciler olduğunu belirten Danışoğlu, ancak daha sonra üniversitelerde yaşanan olaylar, burada güvenlik güçlerinin rolü, tutuklanan öğrencilerin öğrenci disiplin yönetmeliği nedeniyle okuldan uzaklaştırılması ve ilişiği kesme cezası almalarının da eklendiğini söyledi.

Üniversitelerde öğrencilerin taleplerini, neden şiddete maruz kaldıklarını öğrenmek istediklerini ifade eden Danışoğlu, ”Ortada ne oluyor da bir savaş açılmış gibi saldırılıyor. Ülkenin güvenlik güçleri, ülkenin öğrencilerine savaş açmış gibi gaz bombaları, coplarla saldırıyor” dedi.

Parasız eğitim istediği, konser bileti sattığı, temel hak ve özgürlüklerini kullandığı için tutuklanan öğrencilerin bulunduğunu ifade eden Danışoğlu, ”İçeride hasta olanı var, kitap sahibi olamayanları var. Sınava gitmek için ring araçlarının paralarını kendileri vermek zorundalar” diye konuştu.

Danışoğlu, daha çok olayların olduğu üniversitelere gittiklerini belirterek, üniversite yönetimiyle ve çeşitli gruplardaki öğrenci temsilcileriyle görüştüklerini kaydetti. Danışoğlu, bu görüşmelerle üniversitelerin fotoğrafını çekmek istediklerini ifade ederek, ”Sorunlar nedir, yönetim, öğrenciler nasıl bakıyor, çözümün neresinde katkı sağlayabiliriz, bunu görmek istedik. Üniversitelere polisin tekrar alınması gibi yeni bir darbe durumu var. Bu da kabul edilir bir şey değil. Görüştüğümüz bir çok öğrenci, polisin tahrik etmesi, belli bir tarafa cesaret vermesi gibi nedenlerle de bu olayların çıktığını söylediler. Umarım, aydınlatıcı bir rapor hazırlarız” dedi.

ODTÜ Rektörü, DTCF Dekanı, öğrenci gruplarıyla görüştüklerini belirten Danışoğlu, İstanbul’da da çeşitli öğrenci grupları temsilcileriyle bir araya geldiklerini anlattı. Danışoğlu, İstanbul, Marmara, Anadolu,Osmangazi ve en fazla tutuklu öğrencinin bulunduğu Pamukkale üniversitelerini de ziyaret edeceklerini bildirdi.

Danışoğlu, görüşmelerin ardından bir rapor hazırlayacaklarını sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz