Avukatlardan Taksim’de ‘cübbeli’ eylem

23 Mayıs 2013 Perşembe, 03:33
Avukatlardan Taksim’de ‘cübbeli’ eylem

Akşam saatlerinde Beyoğlu’nda bulunan İstanbul Barosu önünde toplanan bir grup avukat, 1 Mayıs’tan itibaren İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nda yapılan yürüyüşe engel olan polisi protesto etti. Açtıkları “Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Haktır; Engellenemez” yazılı pankart ile İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na yürüyen avukatlar, eylemlerin engellenmesini yaptıkları yürüyüş ile protesto etti. Hukukçular, İstiklal Caddesi üzerinde yaptıkları yürüyüş sırasında sık sık hükümet aleyhtarı sloganlar atarak iktidara tepki gösterirken, caddedeki vatandaşlara da bilgi içerikli broşür dağıttı.

Taksim Meydanı’nda avukatlar adına basın açıklaması yapan hukukçu Şerife Ceren Uysal, iktidarın yasakçı politikalardan derhal vazgeçmesini istedi. Uysal, “AKP hükümeti, 1 Mayıs 2013 tarihinde işçi ve emekçilere Taksim Meydanı’nı bir kez daha yasakladı. Polis güçleri eliyle 1 Mayıs’ı kana buladı. Birçok insan yaralandı. Bazıları ölümcül yaralar aldılar. Gerekçe ise can güvenliğini korumaktı. AKP hükümeti bu politikalardan derhal vazgeçmelidir. Türkiye yarı açık bir hapishaneye dönüştürülmüştür” dedi.

Avukatlık cübbelerini giyerek yürüyüş yapan hukukçulara, cadde ve meydanda hiçbir resmi ya da üniformalı polisin müdahalede bulunmadığı gözlendi. Avukatlar okunan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz