THY, isyanı bastırdıktan sonra zam yaptı

22 Mayıs 2013 Çarşamba, 20:21

THY Yönetim Kurulu, 1 Ocak 2013’ten bu yana toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını bekleyen çalışanların daha fazla mağdur olmaması için ücret artışı yapılmasına karar verdi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu, tüm çalışanlarına ücret artışı yapılmasına karar verdi.

THY A.O’dan yapılan yazılı açıklamada,THY ile Hava-İş Sendikası arasında yürütülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sendika yönetiminin “olumsuz” ve “dayatmacı” yaklaşımları nedeniyle uyuşmazlıkla sonuçlandığı kaydedilerek, alınan grev kararının 15 Mayıs’ta uygulamaya konulduğu hatırlatıldı.

THY Yönetim Kurulunun, “çalışanların, çalışma haklarını kullanma yönündeki yoğun talebi üzerine lokavt kararı almadığı” belirtilerek, “Çalışanlarımız, yolcularımız, hissedarlarımız, ulusal ve uluslararası kamuoyu greve itibar etmemiştir. Çalışma arkadaşlarımızın şirketlerine sahip çıkarak görevlerine gelmeleri sonucunda uçuş operasyonlarında ve diğer faaliyetlerde hiçbir aksama olmamıştır” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sendika yönetimi, 16 bin çalışanın haklarını tartışmak ve savunmak yerine, verdiği hatalı kararla 29 Mayıs 2012 tarihinde yapılan yasa dışı eylem sonucu iş akdi feshedilenlerin işe iadesini tek ve vazgeçilmez gaye edinmiştir. Şu anda yaşanan grev değil, sendika yönetiminin Türk Hava Yolları çalışanlarının katılımı olmaksızın birtakım grupların desteğiyle yürüttüğü bir eylemdir. Bu eylem, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 72. maddesi çerçevesinde grev hakkının kötüye kullanılmasıdır. Sendika yönetiminin gündeminin uzlaşmaya vararak toplu iş sözleşmesi imzalamak olmadığı anlaşıldığından, 1 Ocak 2013 tarihinden bu yana 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasını bekleyen çalışanlarımızın daha fazla mağdur olmaması için Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, tüm çalışanlarımızın 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile sağlanan mevcut çalışma koşullarının, sosyal ve özlük haklarının, uçucu personelin uçuş planlamaları ile ilgili tüm kurallar ve limitlerin aynen uygulanmasına, 2013 yılı ilk altı ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 3 oranında (yıl sonu itibariyle kümülatif yüzde 8,1), 2014 yılı ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 3 oranında (yıl sonu itibariyle kümülatif yüzde 6,1) ücret artışı yapılmasına ve enflasyon farkı oluşması halinde farkın da ayrıca ödenmesine karar vermiştir. Alınan bu kararlarla birlikte toplu iş sözleşmesi ve bu bağlamda yaşananlar Türk Hava Yolları’nın gündeminden çıkmıştır.

AA.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz