Eşcinsel evliliğe Avam Kamarası’ndan vize

22 Mayıs 2013 Çarşamba, 22:35

İngiltere’de eşcinsel çiftlerin evlenmesine olanak sağlayan yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’ndan geçti. Yasa tasarısı bugün (Çarşamba) üst organ olan Lordlar Kamarası’da görüşülecek.

İktidardaki Muhafazakar Parti (Tories)’li Başbakan David Cameron tarafından desteklenen, ancak parti içerisinde büyük tepkilere yol açan yasa koalisyon ortağı Liberal Demokratlar ve İşçi Partisi (Labour) milletvekillerinin de oyuyla kabul edildi. 366 temsilcinin ‘evet’ oyu verdiği yasa tasarısına 161 de ret oyu çıktı.

Oylamada,  133’ü iktidardaki Tories, 15’i Labour, 4’ü liberal ile 9 aşırı sağcı ve bağımsız milletvekili de  karşı oy kullandı. Karşıt oy kullananlar arasında Galler’den sorumlu bakan David Jones, Çevre Bakanı Owen Peterson ile 10 kadar devlet sekreterinin de bulunduğu bildiriliyor. Son iki günde yürütülen tartışmalara,  Camoron’un partisinin aşırı muhafazakar kesimlerinin sert tepkileri ve yasayı bloke edebilmek için yaptıkları bir çok değişiklik önergesi damgasını vurmuştu.

Yeni yasa Lordlar Kamarası’nda da kabul edilirse, İngiltere ve Galler için geçerli olacak ve İskoçya ile Kuzey İrlanda’yı ise bağlamayacak.

Oylama sonrası açıklama yapan Başbakan David Cameron, Lordlar Kamarası’nda yapılacak tartışmalara atfen, “umarım en kısa zamanda yasalaşır ve önümüzdeki Pazar günü ilk nikah merasimi düzenlenir” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz