Kendini Müslüman Tanımlayıp Çocuklarını Rahibe Okuluna Gönderen Çok Var!

22 Mayıs 2013 Çarşamba, 00:18

CHP Grup Başkan vekili Muharrem İnce, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Çok kendini Müslüman olarak tanımlayıp çocuklarını rahibe okullarında okutanlar da var, çok Kürtçülük yapıp çocuklarını İngilizce eğitim veren okullarda okutanlar da var. Ben çocuğumu aslanlar gibi Türk okullarında, devlet üniversitelerinde okuttum” dedi.

“İHANET” TARTIŞMASI MECLİSİN TANSİYONUNU YÜKSELTTİ

Meclis Genel Kurulu’nda, CHP’nin grup önerisi üzerindeki görüşmelerde “ihanet” tartışması yaşandı. Tutanaklara şu konuşmalar yansıdı:
“BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık: 21 Mayıs 1864’te Çerkezlerin uğradığı o zalimane politikaları bu parlamentoya taşıdık ve kaybolan diller arasında Çerkezlerin de dili bu konuda kayboluyor, o kültür de yok oluyor. İki muhalefet partisinden bir Çerkez veyahut da iktidar partisinden biri çıkıp konuşmadı
Biz Anayasa’da tek bir kimliğe değil, bütün kimliklere hayat tanıyan bir anayasanın inşa edilmesini istiyoruz.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Diller korunsun, geliştirilsin, her dil kendini ifade edebilsin, bunlara hiç itirazımız yok. Ancak, eğitimin birleştirici olması lazım, eğitimin birleştirici olabilmesi için de resmî dilde olması lazım, yoksa birbirini anlamayan nesiller yetiştiririz.
Sırrı Sakık: Bakın, ayrılık yok, toprak talebimiz yok, birlikte yaşamak talebimiz var ama dilimize gem vurulursa Allah adına ölümden de kaçınmayız, bunu böyle bilin.
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç: Ben de Çerkez bir milletvekiliyim, konuşmak istiyorum, müsaade eder misiniz?
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri: Ben de Türk milletvekiliyim! BU TOPRAKLARA HİÇ İHANET ETMEDİK, HİÇ KURŞUN SIKMADIK”-

Engin Özkoç: Çerkezler Anadolu’ya göç ettiklerinde Anadolu toprakları onları kucaklamıştır, biz de bu toprakların asli unsuru olarak bu topraklara hiç ihanet etmedik, hiç kurşun sıkmadık. (CHP ve MHP sıralarından alkışlar) Bu toprakların çocukları olarak bu toprakların bayrağı altında hep bu toprakların özgür çocukları olarak yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz.
Sırrı Sakık: Bir sitemdi size, onun için dedik ki: ‘Önümüzdeki dönem boynumuzun borcudur, bir Çerkez’i bu Parlamentoda, şu sırada, Barış ve Demokrasi Partisinin sıralarında -inşallah o sıralar orası olacak- oralarda oturtacağız’ bunu söyledim. Bundan mutluluk duymanız gerekirken çıkıp…
Muharrem İnce: Biz de buraya geçiyoruz.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel: Biz de bu tarafa geçiyoruz. İsteyen otursun, burası gelecek dönem boş.
Sırrı Sakik: Sizi bilmiyorum nereye gideceğinizi. Allah adına biz oraya geleceğiz. Biz oraya geleceğiz önümüzdeki seçimlerde.

-“ÇOCUKLARINI RAHİBE OKULLARINDA OKUTANLAR DA VAR”-

Muharrem İnce: Çok kendini Müslüman olarak tanımlayıp çocuklarını rahibe okullarında okutanlar da var, çok Kürtçülük yapıp çocuklarını İngilizce eğitim veren okullarda okutanlar da var. Ben çocuğumu aslanlar gibi Türk okullarında, devlet üniversitelerinde okuttum.
Sırrı Sakık: ‘Biz, ihanet etmedik’ diyorsunuz. Siz ihanet etmediniz, Kürtler mi ihanet etti? AKP sıralarından da alkışlar geliyordu. Ne ihaneti? İhanet varsa Kürtlere ihanet yapılmış. Bu cumhuriyet oluştuğunda ‘Kürtlerin, Türklerin ortak yurdudur’ diyenler, cumhuriyetin mimarları ve sonradan dönüp ret ve inkâr politikalarını hayata geçirenler ve doksan yıldır Kürtlere ve diğer halklara zulüm yapanlar bu cumhuriyete ihanet ettiler.

 “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran irade de Türk milletidir.”
MHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ OKTAY VURAL Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi ve bu kürsüye çıkan milletvekilleri milletvekili olarak büyük Türk milleti önünde namus ve şeref yemini etmişlerdir. Dolayısıyla, milletvekillerinin hepsinin Türk milletinin egemenliğini kullandığının idrakinde olması gerekiyor. Kim nereli olursa olsun, Çerkez olsun, Abaza olsun, Kürt olsun, Arap olsun ama hepimiz büyük Türk milletinin evladıyız. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran irade de Türk milletidir.”

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz