Bakanlık açıkladı: Kredi faizleri yarıya düşürüldü

22 Mayıs 2013 Çarşamba, 12:21

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerine kullandırılan kredilerin faizini gelişmiş illerde yüzde 6’dan 3’e, normal illerde yüzde 3’ten yüzde 2’ye indirdi. Geri ödeme süreleri de 2 yıl daha uzatılarak 13 yıla çıktı. Bakan Ergün, yeni faiz oranlarıyla OSB ve KSS’lerin toplam 4 milyon 600 bin lira faiz avantajına sahip olacağını açıkladı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  sanayinin rekabet gücünü artırmak için Türkiye’nin başarı hikayesi olan organize sanayi bölgeleri (OSB) ve küçük sanayi sitelerine (KSS) geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Çevre sorunlarını en aza indirmek ve iş güvenliğini sağlamak açısından da bu bölgelerin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Ergün, son teşvik düzenlemesiyle bu bölgelere yatırım talebinde adeta patlama yaşandığını belirtti.

Bakanlık olarak, OSB’lerde altyapının tamamını, sanayi sitelerinde ise üst yapının yüzde 70’ine kadar kredi kullandırdıklarını anımsatan Ergün, 2002’de çok yüksek olan faiz oranlarını 2004, 2007 ve 2009 yıllarında güncelleyerek düşürdüklerini ve geri ödeme sürelerini uzattıklarını anlattı. Ergün, şimdi de bu bölgelere kullandırılan kredi faizlerinde yeni bir indirim yaptıklarını açıkladı. Buna göre Hatay, Sakarya, Düzce, Gaziantep, Eskişehir gibi normal illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarını 1 puan aşağı çekerek yüzde 2’ye;
Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa gibi gelişmiş illerde ise yüzde 6 olan faiz oranını da yüzde 3’e indirdiklerini söyledi. Ergün, kalkınmada öncelikli yörelerde ise yüzde 1 olan faiz oranının devam edeceğini bildirdi.

4.6 MİLYON AVANTAJ

Bu yeni faiz oranlarından yararlanabilecek olan 60 OSB’den 45 tanesinin,  yine 60 KSS’den ise 49 tanesinin Bakanlığa kredi borcu bulunduğunu anımsatan Ergün, “Yaptığımız indirimle bu OSB ve KSS’lerin faiz borçlarında da indirim yapılacak. Böylece OSB ve KSS’ler, toplamda 4 milyon 600 bin TL faiz avantajına sahip olacaklar” dedi.

Ergün, amaçlarının her ölçekte sanayicinin yer alabileceği mal ve hizmet üretim alanları oluşturmak ve sanayiciye uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmak olduğunu vurguladı.

Yeni indirimle bakanlık kredilerinde faiz oranları Organize Sanayi Bölgeleri ve Küçük Sanayi Sitelerinde:

-Kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10’dan yüzde 1’e,

-Normal illerde yüzde 15’den yüzde 2’ye,

-Gelişmiş illerde yüzde 20’den yüzde 3’e düşmüş oldu.

Geri ödeme süreleri OSB’lerde 2 yıl daha uzatılarak normal illerde 13 yıla,  gelişmiş illerde 11 yıla çıkarıldı. KSS’lerde ise 1 yıldan 2 yıla uzatıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz